Jedlá soda

Jedlá soda je bílý zásaditý prášek s mnoha využitími, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Je známá jako soda bicarbona nebo též hydrogenuhličitan sodný. Jedná se o velmi všestranný prostředek, který vám pomůže v mnoha ohledech. Bonusem jedlé sody je, že nijak nezatěžuje přírodu a ještě navíc stojí jen pár korun!


Obsah:


Kde jedlou sodu koupit?

Jedlá soda je běžně k dostání ve všech obchodech s potravinami. Prodává se v různých množstvích, ať už od malých patnácti gramových pytlíčků, až po kilová a několika kilová balení. Ceny se pohybují dle velikosti balení, např. pytlíček o 15 g koupíte za 4,90 Kč, 1 kg jedlé sody se pohybuje okolo 35 až 100 Kč. Zajít si pro ni můžete i do lékárny nebo do drogerie. V lékárně si můžete sodu pořídit i v tabletách. Balení 150 tablet vás přijde přibližně na 59 Kč.

 

Použití jedlé sody

Čistá jedlá soda je skvělým pomocníkem v domácnosti, napomáhá ovšem i k fungování organismu a má i zdraví prospěšné účinky.

Jedním z nejčastějších důvodů proč sáhnout právě po jedlé sodě, je její čisticí účinek. Účinky jedlé sody vám pomohou při čištění koupelny, kuchyně nebo koberců. V koupelně vám soda pomůže jak s plísní, tak s čištěním pračky, toalety nebo také s čištěním odpadu (v kombinaci s vroucí vodou či octem).

Z vody a sody si můžete připravit kašičku, která se vám bude hodit při odmašťování a při odstraňování připálenin. Kašičku naneste na požadované místo, které chcete vyčistit a nechte 20 minut působit. Následně setřete vlhkým hadříkem a osušte.

Dalším využitím jedlé sody v kuchyni je pohlcování pachů, sodu smícháte v misce s vodou a vložíte do lednice. Sodu můžete nasypat i do zapáchajícího odpadkového koše nebo popelnice.

Jedlá soda a ocet

Pro silnější a efektivnější čištění můžete smíchat jedlou sodu s octem. Tato kombinace si zaručeně poradí s veškerou mastnotou a vyčistí vám také odpad.

Jedlá soda a citron

Pomocí citronové šťávy a sody si lze připravit čisticí pastu, která vám pomůže odstranit všelijaké skvrny na různých typech povrchu. Zároveň citronová šťáva působí jako přírodní bělidlo. Pomocí sody smíchané s citronovou šťávou vyčistíte například měděné nádobí nebo spáry mezi kachličkami.

Jedlá soda jako lék

Jak už bylo zmíněno, soda nepomáhá jen s úklidem, ale je přínosná i pro lidský organismus. Pomůže vám při pálení žáhy. Postačí, když ve sklenici vody rozmícháte 2 lžičky sody a poté vypijete. Při bolesti v krku stačí vykloktat roztok z 1 dcl vody a 1 lžičky sody.

Kašička ze sody a vody vám zmírní otok a svědění po bodnutí hmyzem. Dále můžete sodu přimíchat i do koupelí, jejím účinkem se vám změkčí a zjemní kůže. Půl hrnku sody nasypte do koupele, tímto odstraníte mastnotu, pot a kyselost kůže. Tato koupel je vhodná zejména pro ztvrdlá chodidla.

Jedlá soda vám pomůže i s problémem jako je plíseň nohou nebo nehtů. Pomocí sody a vody si můžete vytvořit na nohy lázeň nebo si připravte pastu, kterou na nohy nanášejte. Pastu nechte působit 10 minut. Soda absorbuje přebytečnou vlhkost a také zneutralizuje zápachy.

Sodou si můžete i omývat vlasy

Z roztoku vody se sodou si opláchněte nebo umyjte vlasy. Nasypte si do dlaně k šamponu trochu jedlé sody, tímto vlasy pečlivě odmastíte a zbavíte je přebytečných nečistot. Odstraníte tak z vlasů i zbytky laku nebo gelu.

Čištění zubů jedlou sodou

Zuby si lze snadno vyčistit jedlou sodou, kterou si nasypete na zubní kartáček. Jelikož soda neutralizuje zápachy, budete mít po vyčištění zubů svěží dech. Vyhněte se ale každodennímu používání, jelikož jedlá soda je natolik silná, že by vám mohla poškodit zubní sklovinu.

Jedlá soda jako užitečný pomocník na zahradě

Pokud pěstujete rajčata, smíchejte zeminu s jedlou sodou. Soda totiž snižuje kyselost a tím tedy dosáhnete mnohem sladších rajčátek. Jestliže se vám na zahrádce objevily u rostlin plísně a mšice, vyrobte si vlastní postřik. Do 1 litru vody přidejte 3 lžičky jedlé sody a důkladně rozmíchejte, přelijte do rozprašovací nádoby a aplikujte na celou rostlinku.

Pomocí jedlé sody se můžete na zahradě zbavit i škůdců jako jsou slimáci nebo mravenci. Pokud se chcete zbavit plevele, namíchejte si roztok z vody, sody a octa.

Jedlá soda se využívá i pro udržení zásadité vody v bazénu.

Přečtěte si další články s radami, jak využít jedlou sodu: