Topení dřevem zachrání sezónu. Jak zvolit správnou vložku do kamen, aby byla co nejúspornější

Nad krajinou se s přicházející zimou znovu objevuje kouř stoupající z komínů domů. Topná sezóna začala a díky rostoucím cenám energií je stále hojně diskutované, jak letos v zimě ušetřit. Pokud si také kladete tuto otázku, dřevo je stálicí, která nezklame a my vám dnes poradíme, jak jím efektivně vytápět celou domácnost. 

Ekologické vytápění

Dřevo má vysokou výhřevnost a pokud se s ním zachází správně, nemá škodlivý vliv na životní prostředí. 

Pokud hledáte systém, který bude vytápět jednu místnost, navíc ji ještě dekorativně doplní a vám zpříjemní celkovou atmosféru bydlení, je jím krb. Krbová vložka oproti tomu dovede rozvést teplo po celém domě. Při správném výběru výkonu těchto zařízení proto výrazně ušetříte na všech ostatních energiích. Prvním krokem pro instalaci krbu nebo krbové vložky je ovšem čistý komín s dostatečným přívodem vzduchu do komory. 

Uklidňující pohled i teplo v jednom

Krby jsou zastaralejší řešení. Jejich dekorační hledisko je stále nepopiratelné, ale přeci jen, moderní krbové vložky přináší řadu výhod, které zohledňují moderní domácnost. 

Krbové vložky jsou uzavřené, tedy mnohem bezpečnější a garantují rovnoměrnější hoření. Pokud si k nim pořídíte i tzv. výměník, bude tento pomocník rozvádět teplo po celém vašem domově. Efektivita krbové vložky je také procentuálně mnohem vyšší, než u klasického starého krbu. Co by měl člověk při jejím výběru především zohlednit je její spotřeba. Lidé často řeší výkon, který však pro dostatečné vytopení domácnosti postačí v hodnotě kolem 8-15 kW.

Další alternativou jsou ještě kamna na dřevo, která se postupně vrací do domácností. Jejich nespornou výhodou je krom efektivity a možnosti přípoje na výměník i fakt, že kamna jsou výrazně úspornější z hlediska pořizovací ceny.

Foto: Freepik

Topíme správně

Je pravdou, že i k topení dřevem potřebujeme zkušenosti, abychom zbytečně netopili vniveč a neunikla nám spousta tepla komínem pryč. Základním předpokladem je tedy suché dřevo na cca 25%, s vyšší mírou vlhkosti se nevyhnete zanesení komína zplodinami, dřevo bude navíc doutnat a výhřevnost se sníží až o polovinu. Dřevo necháme vždy pořádně rozhořet a poté už intenzitu regulujeme přívodem vzduchu, který zamezí, aby se dřevo spalovalo příliš rychle nebo pomalu. 

Krb rozpalujte vždy dřevěnými třískami, používejte pouze ekologické podpalovače, a pokud se ptáte na nejvhodnější druhy, jsou jimi habr, buk, dub nebo také akát. Oproti tomu smrk, topol či olše jsou na tom s výhřevností podstatně hůř. 

Užijte si letošní zimu za příjemného praskání ohně, navíc můžete díky dřevu výrazně ušetřit rodinný rozpočet, za který si dopřejete jiné věci pro zpříjemnění chladného období. 


Foto: Freepik, zdroj: ecoHOME, efireplacestore