Trávník v září. Jak ho připravit na zimu, aby vydržel? Klíčem je prevence nemocí

Na podzim zazimujeme zahradu. Květiny připravíme na zimu, zaštípneme keře. Náchylné rostliny schováme. Věděli jste, že váš trávník taky potřebuje zazimovat? Minimálně si ho tím připravíte na příští sezónu. Trávník se vám pak odvděčí bohatou hustou trávou. Není to nic časově náročného. Jak na to? Pojďte se s námi podívat na několik kroků.

Pravidelné shrabávání listí

Na podzim hojně padá listí ze stromu. Nezapomeňte pravidelně shrabávat listí z vašeho trávníku. Barevná pokrývka je sice krásná a máte na očích barvy podzimu, ale trávníku škodí. Kvůli listnaté pokrývce nemůže trávník dýchat a tvoří se v něm plísně.

Posekání trávníku

Trávník přestává růst až při teplotách kolem 7 °C. Ještě v říjnu je potřeba trávník posekat nejlépe do výšky 5 cm. Kratší trávník může snadno vymrznout. V delším trávníku se drží hodně vlhkosti, což by přispívalo k tvorbě plísní. Pokud není tráva před posekáním příliš dlouhá, neshrabávejte posekané části a nechte je v trávníku. Kratší tráva se totiž rychle rozkládá a poslouží jako hnojivo pro váš trávník.

Provzdušnění trávníku

Na řadě je také odstranit mechové pokrývky, nežádoucí plevele. Tím trávník provzdušníte a mohou k němu lépe pronikat živiny, vzduch i voda.

Pro větší travnaté plochy použijte benzínový vertikutátor – ušetří dost času. Pro menší plochy vám stačí provzdušnit trávník hráběmi nebo vidlemi s dutými hroty. Vertikutátory provzdušní trávník až ke kořínkům. Tím, že jemně nařízne kořínky, zajistí trávníku bohatší zatravnění a jeho rozrůstání.

Foto: Shutterstock

Hnojení trávníku

Před zimou je nejlepší čas na hnojení trávníku. Na podzim hnojíme trávník hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Ten zvyšuje jeho mrazuvzdornost. Správná výživ trávníků pomůže i s plísněmi a houbami.

Po všech těchto úpravách vysejte ještě nové osivo určené pro dosev na vzniklá holá místa. Pokud máte travnatou plochu na vlhkém stinném místě ošetřete ho fungicidem proti plísním a houbám.

Díky těmto krokům se na jaře můžete těšit na krásný hustý trávník.

Foto: Shutterstock, zdroj: familyhandyman, gardenerspath