Tvrdá voda trápí řadu domácností. Jak se s ní vypořádat?

Tvrdá voda trápí obyvatele téměř celé republiky. Zanechává nevzhledné fleky a vodní kámen na vodovodních bateriích nebo kuchyňském dřezu. Nepříznivě ale působí i na životnost spotřebičů. Tvrdost vody je způsobena vysokým obsahem minerálů, především iontů vápníku a hořčíku.

Jak zjistíte, jestli máte tvrdou vodu

O tvrdé vodě se hovoří, pokud hodnota minerálů v pitné vodě převyšuje 0,7 mmol/l. O velmi tvrdou vodu se jedná, pokud její tvrdost přesahuje 3,7 mmol/l. Zjišťování tvrdosti vody je důležité pro rozlišování vody na pitnou a užitkovou. Tvrdá voda ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody. Zajímá-li vás tvrdost vaší vody, můžete využít služby specializovaných firem nebo zjistit stav vaší vody pomocí papírového filtru, který koupíte za stovku v každém hobby marketu. K zjištění tvrdosti vody můžete použít i pokus s mýdlem, který pokud málo plní, tak to ukazuje na velkou tvrdost vody.

Tvrdá voda má vliv na životnost domácích spotřebičů, jako je žehlička, varná konvice, myčka a pračka. Příliš tvrdá voda může mít i neblahý vliv na pěstování pokojových rostlin, zdraví vašich domácích mazlíčků i stav vaší pleti a vlasů. Působením tvrdé vody vaše pokožka rychleji vysychá a tudíž stárne. Poznáte to tak, že po umytí máte pocit suchosti pokožky a jejího stažení.

Foto: Freepik

Jak vyřešit problém s tvrdou vodou

Nejsnadnějším způsobem je používat konvice na filtrování vody, které zbaví vaši vodu nečistot a velkého množství minerálů. Můžete si pořídit i filtrační konvice s topným tělesem, které je vhodné používat při vaření čaje či kávy. I přes filtraci vody je třeba se připravit na to, že se vodní kámen bude v domácnosti nadále usazovat a nejefektivněji ho odstraníte octovým roztokem. Octový roztok si připravíte tak, že smícháte přefiltrovanou vodu se stejným množstvím octa. Tento roztok následně přelijte do lahve s rozstřikovačem, který vám pomůže toto čistidlo lépe nanášet na čištěné povrchy.

Foto: Shutterstock, zdroj: azbigmedia, TheWashingtonPost