Připravte si tymiánový čaj a sirup. Pomohou při zánětech horních cest dýchacích, na kašel i revma

Foto: Pexels.com

S tymiánem se můžete setkat v sušené variantě, ale pěstovat jej také na vaší zahradě. Jeho pravidelné užívání doporučujeme, a to především během podzimního a zimního období. Dokáže totiž podpořit léčbu mnoha zdravotních komplikací, a to především zánětů, ale i kašle či nachlazení.

Tymián

Tymián (Thymus vulgaris), ale známý také jako mateřídouška obecná, je velmi důležitou bylinou se zajímavými účinky na lidské zdraví. Jedná se o druh rodu mateřídouška (Thymus), tedy je jakýmsi bratrem naší oblíbené mateřídoušky. Svým původem je tento rod ze Středomoří. Naše domácí druhy mateřídoušky však na rozdíl od tymiánu nemají dřevnaté lodyhy.

Foto: Pexels.com

Tymián je polokeřem, který dorůstá výšky 20-30 cm. Poznáte ho podle dřevnaté lodyhy a malých lístků, ale také specifické vůně. Daří se mu na sušších a slunných stanovištích.

Vůně a chuť

Tymián můžete pěstovat i v našich končinách. Existuje totiž mnoho typů tymiánu s rozličnou vůní a chutí, a to od citronové až po pomerančovou, což se odvíjí podle množství a typu obsažených silic. Tymián se však používá jako bylina do polévek, omáček, marinád, salátů apod.

Foto: Pexels.com

Obsažené látky

Tymián obsahuje řadu účinných látek, které pozitivně ovlivňují zdraví. Jedná se o třísloviny, silice, hořčiny, flavony, aromatické kyseliny, typické silice thymol a karvakrol atd. Tyto dvě silice jsou pro zdraví velmi přínosné a kultivary, které jich obsahují velké množství, se používají ve farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Obsahuje také vitamíny A, B6 a C a minerální látky, tedy mangan, železo a vápník.

Foto: Pexels.com

Zdravotní přínos

Tato bylina má široké spektrum použití a pomáhá při mnoha zdravotních potížích. Jeho účinky jsou antivirové, antiseptické, protirevmatické a také antibiotické. Zdravotní účinky se týkají:

 • nachlazení
 • záněty horních cest dýchacích
 • kašle
 • problémů s trávením
 • zánětů
 • nespavosti
 • revma
 • dny
 • bolesti svalů a kloubů

Tymián tak oceníte přes podzim i zimu, jelikož pomůže při zánětech horních cest dýchacích, ale i na kašel. Pozitivně působí při astmatu a léčí průdušky. Účinně bojuje proti bakteriím, plísním i střevním parazitům. Oceníte jej i během problémů s trávením, tedy s nadýmáním apod.

Užívat by jej měly i osoby, které trápí dna či revmatismu. Působí totiž jako diuretikum a zbavuje tělo zadržovaných tekutin. Používat jej můžete i zevně na bolavé klouby či svaly.

Tymiánový čaj

Tymiánový čaj byste si měli vařit pravidelně, pokud vás trápí kašel. Ten totiž pomáhá účinně zmírňovat a tedy i léčit. Stačí, když si pravidelně zalijete sušený či čerstvý tymián vroucí vodou, necháte pár minut vylouhovat a s chutí jej můžete popíjet.

Tymiánový sirup

Připravit si však můžete také účinný tymiánový sirup. Potřebovat budete jen:

 • 1 hrnek vody
 • 1/2 hrnku cukru
 • 10-12 g tymiánu
 • med

Podle potřeby můžete dávku násobit a vytvořit si tak více sirupu naráz. Nejdříve si připravte cukrový rozvar. Stačí smíchat vodu s cukrem a vařit asi 5 minut. Poté kastrol odstavte z ohně a přisypte tymián. Nechte vylouhovat, dokud směs nezchladne. Nakonec směs přeceďte a doslaďte medem. Sirup přelijte do sklenice a uchovávejte v chladu.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka_26
Jirka_26
1 rok před

Všechny bylinkové sirupy moc nefungují – protože obsahují cukr. Cukr prakticky každou léčivou vlastnost bylin odpráskne. Mám vyzkoušeno – odvarř z čistých bylin funguje, sirupy jsou vyhozené peníze.