Tyto přístroje nikdy nedávejte do prodlužovačky. Hrozí totiž nebezpečí

Dá se s jistotou říct, že dnešní domácnosti přímo překypují spotřebiči, které jsou závislé na elektřině. To co se ještě před časem jednorázově užilo a vypojilo ze sítě, dnes čerpá celodenně proud z dokovacích stanic, mnoho přístrojů se neustále nabíjí. K tomu, abychom v domácnostech pokryli všechny potřeby se často využívají prodlužovací kabely, které ovšem takovému zápřahu svým výkonem nestačí. Berete bezpečnost své domácnosti dostatečně vážně? Přesvědčte se v následujícím článku.

Prodlužovačka je logický krok k tomu, abychom do elektřiny zapojili více zařízení naráz a netrápili se s jejich neustálým přepínám. Bohužel však už málokdy dbáme toho, aby byl kabel na správném místě, v bezpečí, tedy daleko od vody a tepla, a také nepřetížený. 

Lednice a prodlužovačka nejdou dohromady

Lednice má natolik velký výkon, že by neměla být nikdy zapojena do prodlužovačky. Nebezpečí není jen ve výkonu, sebemenší únik vody může způsobit opravdovou kalamitu. Lednici proto vždy zapojte přímo do zásuvky, tam je její správné místo. 

Toto pravidlo se týká i spotřebičů vydávajících teplo, jako jsou příkladně elektrické grily či hrnce. Ani k nim by se prodlužovačka přiblížit neměla. Dalšími přístroji, které je nebezpečné zapojovat do prodlužky jsou mikrovlnná trouba, protože má vysokou spotřebu, a také toustovač, protože vydává při používání nadměrné teplo. 

Foto: Shutterstock

Dbejte na výkon a kabely nepřetěžujte

Jednoduchým trikem, jak udržet vše pod dohledem a mít dobrý pocit je, že nikdy nepřetížíte prodlužovací kabel větším výkonem, než mu předepisuje výrobce. Bohužel, málokdo se tohoto pravidla drží, většinou se koupí dlouhá a levná prodlužka, do které se nastrká, kde co. Tento postup je však velice nebezpečný. Přílišná teplota i zkrat mohou mít za následek požár. Buď do prodlužovačky investujte a kupte takovou, která nápor ustojí, nebo se do ní nepokoušejte zapojit úplně všechno, co vám přijde pod ruku. 

Nebezpečí vzniku požáru je v českých domácnostech stále opomíjené. Množství elektrických spotřebičů roste, ale chuť zakoupit si kvalitní prodlužovací kabely a příslušenství až tolik ne. Myslete na to při svých nákupech a plánujte tak, ať máte spotřebiče s vysokým výkonem ve vlastních zásuvkách. Pokud se to stejně nepodaří, investujte do prodlužovacího kabelu, ať máte jistotu, že vždy opouštíte zabezpečenou domácnost. 

Foto: Shutterstock, zdroj: statefarm, PennaElectric