Uprostřed typické londýnské zástavby řadovek postavili netradiční betonový domek. Nový dům kupodivu zapadá mezi ostatní

Uprostřed typické londýnské zástavby řadovek postavili netradiční betonovým domek. Nový dům kupodivu zapadá mezi ostatní
Zdroj: archdaily.com

Typický britský rodinný domek by většina z nás patrně popsala jako patrovou řadovku s fasádou z červenohnědých cihel, bílými okny a malou zahrádkou ohraničenou živým plotem. Takových staveb najdeme ve Spojeném Království skutečně požehnaně. Jak to však dopadne, když se tým architektů rozhodne zasadit mezi ně moderní betonovou budovu?

V jednoduchosti je krása

Projekt rodinného domu na předměstí Londýna je na první pohled jednoduchý a pokud nahlédneme dovnitř, hraničí až se strohostí. Při bližší prohlídce však zjistíme, že se jedná o velmi propracovaný koncept, který klade důraz především na funkčnost a uživatelskou přátelskost pro své majitele.

V přízemí nalezneme centrální obývací prostor. Ten je definován stěnami z pohledového betonu, hladkou podlahou v lehce nazelenalém odstínu a zařízením ze světlého dřeva. O patro výš nalezneme velkoryse řešenou kuchyň s prostornou pracovní plochou a sociální zařízení. V nejvyšším poschodí se nacházejí dvě ložnice. Vše je doplněno okrasnou předzahrádkou, větší zahradou za domem a několika menšími terasami.

Právě jednoduché terasy hrají klíčovou roli na omezeném prostoru. Díky nim se zdají malé místnosti opticky větší a velkoformátová francouzská okna poskytují dostatek denního světla a přísun čerstvého vzduchu i za špatného počasí.

Typický barevný akcent je ponechán

Přestože je dům na první pohled zcela odlišný od ostatních v ulici, rozhodli se autoři návrhu dodržet tradiční barevné schéma londýnských řadovek. Proto byla vnější šedá fasáda doplněná obložením z červenohnědého dřeva, které barevně připomíná typické cihlové domy, které najdeme v sousedství.

Dřevo ve stejném odstínu bylo použito i na okenní a dveřní rámy, část plotu nebo vstupní branku.

Vnější dispozice projektu se opět drží osvědčené koncepce. Před domem je malá předzahrádka a hlavní okrasnou zahradu najdeme ukrytou v zadní části pozemku.

Interiér jen pro náročné

Většina vnitřního vybavení byla vyrobena na míru. Schodiště, dveřní zárubně, kuchyňská linka nebo třeba vestavné úložné prostory v ložnici byly dodány jedinou truhlářskou firmou a splňují tak nejvyšší nároky na kvalitu i design, který vzájemně ladí. Při celkovém pohledu do jednotlivých místností tak celý interiér tvoří harmonický celek.

Většina vybavení byla vytvořena na míru
Zdroj: archdaily.com

Návštěvníka možná překvapí, že vnitřní stěny jsou tvořeny pohledovým betonem. Beton v různých podobách je skutečně nosnou linií celého domu. Aby nepůsobil příliš tvrdě a chladně, vnitřní stavební prvky jsou vyrobeny ze světlého dřeva, které dodává místnostem teplo a komfortní pocit.

Foto: Archdaily.com.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.