Úsporně i efektivně: využíváte svou myčku na maximum?

Myčka nádobí v dnešní době představuje základní vybavení každé moderní kuchyně. Šetří nám spoustu času spojených s mytím nádobí, což není zrovna nejoblíbenější činnost. Myčka se dá dneska pořídit za slušné peníze, samozřejmě záleží na tom, co od ní očekáváte a jaké na ni kladete nároky. Ačkoli má myčku doma stále více lidí, protože přichází na to, že s nimi je život zase o něco pohodlnější, ne všichni ji dokážou využívat skutečně na maximum.

Není myčka jako myčka – sami se o tom přesvědčíte hned poté, co se o tento sortiment v hojné míře nabízený na trhu začnete trochu více zajímat. Myčky se liší nejen velikostí, značkou, cenou nebo designem. Velké rozdíly mezi nimi spočívají právě ve funkcích a programech, které vám dokážou nabídnout.

Moderní myčky toho hodně umí

Myčky současné doby jsou velmi šikovnými pomocníky v domácnosti. Nejenže je jejich nedílnou součástí základní vybavení v podobě standardních funkcí, ale moderní modely mají i takové programy, které jim umožňují ekonomický provoz – a to není informace k zahození, zvláště pak v případě, kdy stále hledáte způsoby, jak na chodu vaší domácnosti ušetřit a neslevovat při tom ze svých zažitých návyků.

Naučte se používat správný program

Právě teď nastává chvíle, kdy by si měl každý z vás sáhnout do svědomí a sám sobě zcela upřímně odpovědět na otázku:

Používáte pořád dokola jeden program, nebo volbu programu přizpůsobujete množství nádobí či jeho znečištění?

Většina lidí si sice při pořízení myčky pečlivě pročte manuál, ale později se naučí používat jen jeden program, přičemž ale vůbec neřeší, jestli je nádobí v jedné várce více či méně špinavé nežli v té předchozí. Pokud svou myčku chcete využívat na maximum, měli byste se naučit vybírat správné programy podle situace.

Někdy je potřeba umýt nádobí rychle, tehdy volte program, který je sice dražší na náklady, ale trvá jen hodinu. Kdo naopak touží po spotřebě, měl by volit program trvající klidně až tři hodiny, který ale využívá nižší teploty a tím pádem je ekonomičtější.

Pozor na správné ukládání nádobí

Na ekonomickém provozu myčky se může negativně podepsat i způsob, kterým do ní ukládáte nádobí. Snad každá myčka je dneska vybavena speciálními mobilními prvky, které nám umožňují upravit si uspořádání nádobí podle aktuální potřeby. Samozřejmostí jsou trny pro ukládání nádobí, většina myček má trny sklápěcí, takže se dají využít i pro jiné nádobí – třeba pro hrnce nebo pekáče. Sklápěcí poličky nacházející se na stranách horního koše vám zase umožňují skládat nižší hrníčky a skleničky nad sebe.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com.

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!