V Praze se staví rekordní počet nových bytů. Oproti roku 2018 se za první tři kvartály staví o 81,3 % více

Bytová výstavba v Praze se zdá být na první pohled v dobré kondici. Alespoň dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který zveřejnil své pravidelné čtvrtletní statistické výsledky nově zahájených staveb bytových domů. Na území hlavního města Prahy se za prvních 9 měsíců roků 2019 začalo stavět 4892 nových bytů, což je o rovných 2193 bytových jednotek více než za stejné období v roce 2018. Praha tak ve výstavbě nových bytů předehnala Středočeský kraj, který za první tři čtvrtletí zahájil stavbu 4873 bytů.

Čím je způsoben takový nárůst a proč jsou ceny bytů v Praze stále tak vysoké?

Dokončené byty v Praze zaostávají za celorepublikovým průměrem

Statistické údaje ohledně dokončeného množství bytových jednotek v Praze už tak lichotivá čísla nepřináší. Nárůst dokončených bytových jednotek je za první tři kvartály letošního roku jen o 5,1 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Celorepublikový průměr dokončených bytů činí 10,1 %, čili Praha v tomto ohledu výrazně zaostává. Lídrem v dokončené bytové výstavbě je Středočeský kraj, kde se podařilo dokončit 5008 bytů, což svědčí o stále rostoucí oblibě osidlování Středočeského kraje, které je považováno za jeden z důsledků rostoucích cen bydlení v Praze.

Co přinesou následující měsíce a roky?

Trend do budoucna může do jisté míry udávat metrika vydaných stavebních povolení. V Praze došlo k vydání stavebního povolení v počtu 2631. Méně stavebních povolení vydal už jen Karlovarský kraj (1595). V Praze se jedná o meziroční pokles o 7,6 %, což je v kontextu s celorepublikovým růstem o 6,5 % zcela jistě nelichotivé číslo. Lze tak očekávat, že v blízké budoucnosti nebude možné snáze ukojit enormní poptávku po vlastním bydlení v Praze.

Závěrem

Jak známo, situace na realitním trhu je značně ovlivněna letitými problémy české legislativy s vydáváním stavebních povolení, ve kterém je Česká republika na zcela ostudném 157. místě dle žebříčku Světové Banky Doing Business 2020, který mimo jiné mapuje složitost povolování stavebního povolení ve světě. Dokud nedojde ke zjednodušení stavebního řízení, lze jen těžko očekávat zrychlení bytové výstavby, která by mohla být klíčem ke snižování cen bydlení nejen v Praze.

Obrázek: DoingBusiness.com

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE