Velké chyby při vytápění bytů a domů. Dnes mohou být likvidační

Topná sezona čeká za dveřmi a ceny energií boří rekordy. Většina obyvatelstva s nervozitou sleduje předpovědi zimních teplot. I přes veškerou snahu šetřit energie, stále více lidí dělá chyby ve vytápění, které rapidně zvyšují spotřebu energií.

Nadměrné větrání

Čas od času musíme místnost vyvětrat. Velkou chybou děláme, pokud necháváme mírně pootevřená okna. Větrat se má intenzivními, krátkými intervaly v rozpětí kolem pěti minut. Pokud ale necháte stále pootevřená okna, místnost nikdy nevyvětráme a navíc nám stále uniká drahocenné teplo. Zkontrolujte také, zda jsou všechna okna dobře utěsněná.

Přílišné vytápění

Dalším nešvarem je nadměrné přetápění. Není nutné vytápět všechny místnosti. Části bytu, nebo domu, které nevyužíváte tak často, není potřeba udržovat ve stejných teplotách jako více obývané místnosti. Například na záchodě není potřeba mít stejnou teplotu jako v obývacím pokoji. Nedoporučuje se ani příliš vytápět ložnice. Ideální teplota na spánek je od 18 do 20 stupňů. Vyšší teploty způsobují nadměrnou zátěž organismu i peněženky.

Při odchodu z bytu nevypínejte topení

Velmi důležitý bod. Pokud jedete pryč na víkend určitě nevypínejte topení. Snižte teplotu na minimum, ale nechte byt stále vytápět. Je daleko energeticky náročnější vytápět zcela vychladlý byt. Vychladlým stěnám a místnostem zabere velmi mnoho času, než se dostanou zpátky na požadovanou teplotu. To samozřejmě stojí nemalé množství energie. Dá se říci, že nejvíce ušetříme, když necháme celý víkend běžet topení, než jeden den vytápět opět celý prostor.

Foto: Shutterstock

Kombinujte různé způsoby vytápění

Pokud jste jeden ze šťastlivců, kteří mají přístup k více zdrojů vytápění, neváhejte je zapojit do procesu. Večery u krbu jsou nejen romantické ale i velice praktické. Buďte inovativní, například pokud právě dopeče trouba, nechte její teplo proudit do místnosti. Velkým trendem u domů je i investice do geotermálních vrtů. Využívejte vše, co vám pomůže s vytápěním.

Hlídejte si tarif od svého dodavatele

Investujte svůj čas k hledání spolehlivého a nejlevnějšího dodavatele energií. Pohlídejte si i případné změny na vašem tarifu. Neváhejte se ozvat při jakékoliv rozporu. Dodavatelé sází i na pasivitu svých klientů. Očekávají, že pokud zvednou ceny, lidé se přizpůsobí. Není to pravda. Budete překvapeni, jaké výhody vám přinese aktivní komunikace s dodavatelem. Může jít i o tisíce za měsíc.

Foto: Shutterstock, zdroj: Yourrepair, TheSpruce