Vertikutace je zárukou krásného trávníku. Provádí se na podzim i na jaře

Vertikutace je zárukou krásného trávníku. Provádí se na podzim i na jaře

Trávník je pýchou každé zahrady. Pokud je tráva příliš vysoká, nebudí zrovna dobrý dojem. Stejně tak nepůsobí dobře ani trávník, který je suchý, plný mechů a plstí. Takto ošklivě vypadajícímu trávníku však lze předcházet, a to konkrétně takzvanou vertikutací. Jedná se o prořezávání trávníku, kdy dojde k odstranění mechů, odumřelé trávy a spadaného listí, které se velice často podílí na vzniku plstí. Díky vertikutaci dojde k provzdušnění trávníku a půda bude lépe přijímat živiny, které z trávníku udělají pýchu celé zahrady, o což ostatně usilujeme.

Mnozí odborníci jsou zastánci toho názoru, že by se vertikutace měla provádět jak na podzim, tak i na jaro. Jsme téhož názoru, jelikož podzimní vertikutace připraví trávník na zimu, která bývá pro trávník velice krušná, a jarní vertikutace ho zase připraví na nadcházející horké měsíce, během nichž se budeme trávníkem chlubit. Ať už se rozhodnete provádět vertikutaci jednou či dvakrát v roce, investujte do kvalitního vertikutátoru. A aby byla vertikutace prováděna správně, přinášíme několik tipů, díky kterým bude vertikutace trávníku doslova hračka.

Vertikutace je zárukou krásného trávníku. Provádí se na podzim i na jaře
Nevzhledná plsť a zbytky starého trávníku, které by nám dělaly neplechu. Photowind / Shutterstock.com

Trávník musí být starý minimálně tři roky. Proč?

Než se pustíte do první vertikutace, ujistěte se, že trávník je starý minimálně tři roky. Mladší trávník se nepyšní dostatečným zakořeněním, tudíž byste riskovali, že trávník vytrháte během prořezávání. Pokud si nejste stářím trávníku jisti, raději ještě půlrok počkejte. Vyhnete se tak novému zasazování trávníku, které je nejen náročné, ale také zdlouhavé.

Jaká je správná hloubka řezu?

Při vertikutaci je nutné dbát na hloubku řezu. Pokud jste majitelem pěstěného trávníku, ideální hloubka řezu je zhruba tři milimetry. U divokých trávníků může být hloubka řezu větší, cca pět milimetrů. Při prořezávání se držte pravidla, že se nože musí vždy dotýkat země.

Vertikutace trávníku pomocí vertikutátoru, Encierro / Shutterstock.com

Jak provádět vertikutaci trávníku?

Pokud trávník v minulosti nebyl vertikutován nebo jste se dlouhá léta do vertikutace nepouštěli, bude první prořezávání po dlouhé době časově náročnější. Je totiž třeba prořezat trávník nejen podélně, ale také příčně. Ideální by bylo, kdybyste u dlouho zanedbávaného trávníku prováděli vertikutaci častěji (v rozmezí několika týdnů) a postupně jste trávník prořezávali do větší hloubky, až dosáhnete doporučovaných milimetrů. A až doporučované hloubky dosáhnete, nechte trávník pár měsíců odpočívat, aby se mohl regenerovat.

Po vertikulaci je nutné trávník uklidit od nežádouích nečistot. Photowind / Shutterstock.com

Nezapomínejte na odstranění uvolněných částí trávníku po vertikutaci. Pokud je ponecháte na trávníku, lehce se z nich stane plsť, které jste se chtěli vertikutací vyhnout.

Foto: Shutterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!