Vlastnictví pozemku ještě neznamená, že na něm budete stavět, co chcete

Pořízení vlastního pozemku je pro mnoho lidí splněným snem a prvním krokem k vysněnému bydlení. Málokdo si ale uvědomuje, že ani jako majitel pozemku nemáte automaticky právo postavit na něm cokoli. Česká legislativa, územní plány i stavební zákon jasně určují, co kde může stát a co ne.

Informujte se ještě před nákupem

Vlastní kus půdy je základem k tomu, abyste si mohli postavit vysněný dům. Neznamená to ovšem, že si na něm postavíte úplně cokoliv. Každý pozemek má své právní, technické a územní limity, které určují, zda a co na něm můžete stavět. Před nákupem i samotným plánováním stavby si musíte zjistit, zda je pozemek určen k výstavbě, jaké má územní omezení a co povoluje místní územní plán. Jinak by se z vašeho snu mohla stát drahá past plná zklamání.

Územní plán a koeficient zastavěnosti

Každá obec v České republice má zpracovaný územní plán, který rozděluje jednotlivé části katastru do tzv. funkčních zón. Ty určují, zda pozemek slouží k bydlení, rekreaci, zemědělství, průmyslové výstavbě apod. Může se tak stát, že si koupíte pozemek v krásné přírodě, ale zjistíte, že je vedený jako zemědělská půda a stavět na něm není možné, nebo jen za velmi přísných podmínek.

Důležité je také zkontrolovat regulační prvky, které územní plán stanovuje: výšku zástavby, tvar střechy, odstupy od hranic pozemku či koeficient zastavěnosti plochy. V některých lokalitách se například povolují jen domy se sedlovou střechou, jinde jsou omezené fasádní barvy atd. Zmíněný koeficient udává poměr zastavěných ploch vůči celkové výměře viz §2 odst. (7) stavebního zákona.

Foto: Freepik

Stavební povolení a další úřední překážky

Než začnete s výstavbou, musíte získat od stavebního úřadu stavební povolení nebo alespoň ohlášení stavby, podle typu stavby. I zde se může objevit řada komplikací. Úřady mohou zohledňovat dopravní dostupnost, napojení na inženýrské sítě, ochranná pásma (například vodních zdrojů, železnic nebo elektrických vedení), případně památkovou ochranu nebo záplavové území.

Další překážkou může být nesouhlas sousedů, pokud stavba naruší jejich soukromí nebo osvětlení pozemku. Všechny tyto faktory mohou vést k tomu, že stavební povolení nedostanete, nebo budete muset svůj projekt upravovat, což může znamenat výrazné prodražení i zdržení celé stavby.

Shrnutí

Omezení daná územním plánem, legislativou a konkrétními podmínkami místa mohou vaše plány výrazně omezit. Proto je klíčové, abyste dopředu vše prověřili, nejlépe s pomocí odborníka, například architekta nebo projektanta. Důkladná příprava vám ušetří nejen peníze, ale i starosti, které by mohly vzniknout až v průběhu stavebního řízení. Postavit dům není jen tak, jedná se o velký krok a zaslouží si pevné základy, nejen v doslovném, ale i právním smyslu.

Foto: Freepik, zdroj: MaklerMartin, Realitni-makler