Vložte bobkový list do květináče s pokojovou rostlinou

Bobkový list může pro vaše rostliny znamenat vítanou vzpruhu. Možná o tom slyšíte prvně, ale i jeden list dokáže rostlinám poskytnou dostatečnou výživu. Bobkový list je koření, které vzniká sušením listu vavřínu vznešeného. Obsahuje mnoho užitečných látek, jako jsou fytoncidy, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Zároveň v něm najdete vitaminy A, B a C. Díky tomu dokáže dodat vašim rostlinám to nejlepší.

Výroba hnojiva z bobkového listu

Výroba hnojiva je jednoduchá. Stačí usušené bobkové listy rozemlít. Tento jemný prášek následně vložte do substrátu a promíchejte ho. Toto hnojivo můžete používat jednou měsíčně. Díky tomu budou sazenice zdravé a silné, a vy si zajistíte bohatou úrodu. Chcete si svou práci maximálně zjednodušit? Stačí, když do květináče bobkový list pouze položíte. Tím zajistíte rostlině i účinnou ochranu před škůdci.

Foto: Shutterstock

Jak na výrobu infuze z bobkového listu

Využití bobkového listu v zahradničení získává na oblibě. Populární je především infuze z bobkového listu, která čistí půdu od škodlivých mikroorganismů a rostliny jsou tak zdravější a silnější. Infuzi připravíte tak, že čtyři bobkové listy necháte vylouhovat v horké vodě o 70 °C. Bobkové listy by se měly louhovat alespoň čtyři hodiny. Po uplynutí této doby a jakmile je roztok dostatečně vychladlý, vyndejte z vody listy a roztok je připraven k ošetření rostlin. Použít ho můžete na kořeny, půdu, listy i semena. Roztok můžete využít jako postřik nebo jako zálivku. Citlivější rostliny, jako třeba orchideje, můžete do roztoku na několik minut celé namočit.

Pěstování bobkového listu

Pokud jste vášniví zahrádkáři a chcete si bobkový list vypěstovat sami, je to jednoduché. Dbejte především na to, aby měla rostlina dostatečné množství světla, vlhkosti a živin. Důležité je také půdu udržovat vlhkou, ale vyvarovat se přemokření. V chladnějších měsících chraňte rostlinu před nízkými teplotami. Bobkový list je totiž citlivý na mráz.

Foto: Shutterstock, zdroj: plantify, Pestech