Vybíráme barvy do interiéru podle feng-šuej aneb bydlete podle čínského učení

Vypadají vaše zdi staře, jsou špinavé a postříkané? Udělejte si čas a začněte s malováním! Zatímco malování jako takové je už hračka, horší je předcházející výběr konkrétních barev. Ne každá se totiž do interiéru hodí, každá barva v člověku vyvolává trochu jiné pocity. Podívejme se na to z pohledu feng-šuej.

Jistě vám nemusíme dlouze představovat filozofii feng-šuej, podle které v současné době bydlí nejeden milovník tohoto tradičního čínského učení. Ve zkrace vás čínské učení feng-šuej vede k zařízení domácnosti tak, aby v ní kolovala energie dobíjející člověka. Mluví o rozmístění nábytku, ale také o vhodných barvách.

Hnědá symbolizuje bezpečí a domov

Máte rádi hnědou barvu, ale nejste si jistí tím, jestli ji máte nanést alespoň na jednu stěnu v obývacím pokoji? Feng-šuej je rozhodně pro! Podle starého čínského učení je hnědá barva symbolem bezpečí, tepla, stability a také domova. Je však pravdou, že mnozí lidé ji mohou vnímat negativně. Pro někoho je to barva deprese a stárnutí. Jestli však na vás působí příjemným a pozitivním dojmem, vymalujte s ní stěny třeba v pracovně nebo obývacím pokoji.

Bílá je barvou čistoty a nevinnosti

Moderní domácnosti jsou většinou vymalovány bílou barvou, jenže jak na bílou barvu nahlíží feng-šuej? Podle starého čínského učení je bílá barva barvou čistoty, nevinnosti, také dokonalosti. Symbolizuje mimo jiné i upřímnost. Hodí se zejména do místností, kde není dostatek světla. Abychom však byli konkrétní, vymalujte s ní třeba koupelnu, kuchyni nebo jídelnu.

Zelená zklidňuje a léčí

Uvažujete nad zelenou barvou? Tu je vhodné použít při malování koupelny nebo ložnice. Jedná se totiž o barvu, která podle feng-šuej zklidňuje, léčí a dodává člověku energii. Dokáže tišit i tlumit bolest. Čínské učení však říká, že je dobré využívat více odstínů zelené, nepohrávejte si jenom s jedním jediným odstínem.

Foto: Unsplash.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

DISKUZE