Výhody podlahového vytápění 

Chladné dny už nám doslova zaklepaly na dveře. Když je otevřeme, stále si přidáváme vrstvy, abychom se zimě ubránili, do domu se ovšem chceme vracet do hřejivé náruče. Jakou úsporu a výhody nabízí podlahové topení, které v posledních letech hojně nahrazuje klasické radiátory se dozvíte právě nyní. 

Proč zvolit podlahové vytápění

První a důležitou věcí je s topením pomocí podlahového vytápění počítat již od projektu domu, nebo při rozsáhlé rekonstrukci. Zásah je to totiž tak radikální, že v případě již hotového domu může jít o velkou investici. V případě, že stavíte novostavbu a s podlahovým topením počítáte již od začátku, můžete jej umístit pod jakýkoliv typ podlahy. Dřevo, vinyl, laminát, keramika či dlažba mohou na tomto typu topení ležet s klidným svědomím, aniž by byly nějakým způsobem ovlivněny vlastnosti materiálu či omezeno vytápění.

Jediným funkční vysvětlením je rozdíl oproti vytápění pomocí radiátorů. Ty, jak je známo, ohřívají místnost nerovnoměrně a nepočítají s tím, že mezi horní částí místnosti a podlahou může být tepelný rozdíl až 8 stupňů. Svým působením radiátory navíc vysušují vzduch. Z estetického hlediska navíc nejsou příliš oku lahodící, to je ovšem věc druhotná.

Podlahové topení naopak zahřívá jednotlivé části místnosti postupně a tím se teplo rovnoměrně dostává do stěn i celého domu. Oproti radiátorům také k otopu využívá vodu téměř o polovinu chladnější, tedy zaručuje citelnou finanční úlevu, při jeho dlouhodobějším užití.

Foto: Freepik

Není všechno zlato, co se třpytí

I podlahové vytápění má své limity. Dovede vytápět pouze do maxima 33 stupňů. Kromě toho jeho správné fungování záleží na mnoha aspektech. Proto je nutné dobře vybrat specialistu, který celý úkon provede, protože spolehlivost a správnost instalace zde hraje prioritní roli.

Podlahové topení dělíme na teplovodní a elektrické. Jak již samotné názvy napovídají, pojmenování si toto zařízení nese od toho, jakou využívá energii. Pokud hovoříme o vodě, je to oproti elektrických kabelům levnější varianta. V obou případech však stále platí, že nic nedodá člověku takový tepelný komfort, jako právě tento typ přívodu tepla do domácnosti. O to lépe, že se stále bavíme o nízkoenergetickém a výhodném řešení. 

Pokud se i vy těšíte na svůj nový domek, věřte, že budete funkcí podlahového topení přímo okouzleni. Nižší procento suchého vzduchu se projeví v každé domácnosti, navíc bude potlačen vtíravý chlad od země do vašich chodidel.

Foto: Freepik, zdroj: MP MORAN, Warmup