Vyrobte si domácí tablety do myčky. Jsou mnohem levnější a šetrnější než ty kupované

V dnešní době každý druhý šetří. Na jídle člověk moc ušetřit nemůže. Nicméně na ostatních věcech už to možné je. Kdo má myčku na nádobí, tak dobře ví, že tablety nejsou úplně levnou záležitostí. Proto si vyzkoušejte mnohem levnější a šetrnější variantu tablet do myčky.

Tablety, které si už nekoupíte

Výrobci kombinují různé chemikálie v tabletách určených pro myčky nádobí, aby účinně odstranily mastnotu, bílkoviny a skvrny. Avšak některé z těchto aktivních složek, jako enzymy, bělidla a konzervační látky, mohou být účinné při čištění, ale ne vždy jsou příznivé pro zdraví nebo životní prostředí.

A nezapomeňme ani na jejich cenu, která může být překážkou pro skupinu lidí, která šetří každou korunu.

Zbavte se drahé chemie

Výroba ekologických tablet do myčky je velice jednoduchá a také časově nenáročná. Budete tedy potřebovat tyto suroviny.

Připravte si kalcinovanou sodu. Tuto sodu běžně nabízejí drogérie nebo e-shopy. Dále budete potřebujete také klasickou jedlou sodu.

Nezapomeňte si připravit kyselinu citronovou. Běžně je v dostání ve skoro každém supermarketu. Poslední přísadou je obyčejná voda. V neposlední řadě si pořídíte silikonovou formu například na led.

Nejprve si připravte misku, do které vložíte cca 1 hrníček kalcinované sody. Dále přisypte půl hrnečku jedlé sody a nakonec také jednu čtvrtinu hrnečku kyseliny citronové. Tuto směs nejprve smíchejte. Poté přidejte půl hrnečku vody. Chvíli tuto směs míchejte.

Až se Vám bude zdát, že směs vypadá jako mokrý písek, je skoro hotovo. V případě, že se vám daná konzistence nedaří, tak přidejte více vody (jestliže je směs moc suchá). V opačném případě, kdy je směs moc mokrá, tak přidejte více jedlé sody. Teď už stačí směs dát do silikonové formy a nechat zaschnout nejlépe 8 hodin. Až budou tablety dostatečně ztuhlé, tak je vyklepněte a dejte do krabičky.

Foto: Shutterstock

Využijte tablety i jinak

Obrovskou výhodou těchto tablet do myčky je to, že jsou univerzální. Jestliže máte špinavou troubu od mastnoty, využijte jednu tabletu. Tuto tabletu smíchejte s trochou vody, až se vytvoří pasta. Tuto pastu naneste do trouby a nechte asi 10 minut působit. Poté troubu standardně vyčistěte. Tablety jsou také šikovným čističem toalety. Stačí jednu tabletu vhodit do záchodu a uvidíte, jak bude záchod dobře vyčištěný.

Foto: Shutterstock, zdroj: Goodness