Zabouchnuté dveře můžete otevřít kreditkou. Nebo zavolejte hasiče

Řada z nás už zažila noční můru v podobě zabouchnutých dveří. I když si dáváte pozor, stačí vteřina nepozornosti nebo náhlý průvan a problém je hned na světě. Nepříjemnému výdaji za zámečníka nebo nové dveře se vyhnete, pokud si necháte náhradní klíč třeba u sousedů nebo u přátel, kteří bydlí poblíž. Aby vám ale byl něco platný, nesmíte mít ten svůj zabouchnutý ve dveřích z druhé strany. Proto ho raději nikdy nenechávejte v zámku. Co ale dělat v případě, když tam zůstane anebo náhradní klíč nemáte?

Kdy (ne)volat hasiče

V akutních situacích vám s tímto problémem pomohou zdarma hasiči. Dejte si ale pozor. Volejte jen v případě, kdy kvůli zabouchnutým dveřím hrozí vážný problém. Může se jednat například o zapnutý hořák na sporáku nebo třeba malé dítě, které by mohlo přijít k úrazu.

V případě, že hasiče zavoláte bez závažného důvodu, zaplatíte za zbytečný výjezd. Není-li totiž v ohrožení lidské zdraví nebo majetek, půjdou náklady za výjezd na váš účet. A bude se jednat o nemalou částku. Hasiče tedy volejte pouze v krajní nouzi.

Jak si můžete pomoct sami

Rozhodně nedoporučujeme snažit se dveře vyrazit. K tomuto kroku přistupte pouze v případě, kdy by byl v bezprostředním ohrožení člověk, domácí mazlíček nebo váš majetek. Pokud by se vám dveře povedlo vyrazit, poškodíte tím zárubně i samotné dveře. A oprava vás pak vyjde draho.

V případě, kdy se jedná o obyčejné dveře bez bezpečnostních prvků, můžete vyzkoušet svoji šikovnost. Pravděpodobně u sebe nebudete mít univerzální klíč nebo jiný nástroj pro odemykání dveří. Zkusit můžete ale kreditku nebo jinou kartičku. Pomalu ji zasuňte mezi dveře a zárubně lehce nad zámkem a posuňte dolů. Když narazíte na střelku, zkuste ji pomocí karty zasunout zpět do dveří.

Foto: Shutterstock

Zámečník vás vyjde draho

Pokud se vám nepovedlo otevřít dveře svépomocí nebo nechcete riskovat jejich poškození, nezbývá než zavolat zámečníkovi. Ten zabouchnuté dveře otevře během chvilky. Pravděpodobně si za to ale stejně naúčtuje klidně i několik tisíc. Obzvláště pokud budete potřebovat pomoct o víkendu nebo pozdě večer.

Zabouchnuté dveře mohou být nejen nepříjemnou událostí, ale také zásahem do našich financí. Proto doporučujeme, abyste si uschovali náhradní klíč někde mimo byt. Ideálně ale ne pod květináčem nebo rohožkou.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Spruce