Zapomenutý čistič našich předků. Jak užitečný může být záhadný borax v domácnosti

Máte rádi ekologické prostředky v domácnosti? A už jste slyšeli o látce Borax? Nejenže dokáže zatočit se špínou v domácnosti, ale pomůže i na ucpaný odpad. Borax se používá jako hnojivo v zahrádce, kvůli nedostatku boru. Borax představuje přírodní sůl kyseliny borité. Dá se běžně sehnat v drogeriích. Jakmile si zvyknete na borax, nebudete některé prostředky na čištění domácnosti vůbec potřebovat. A jak se tedy dá využít v domácnosti?

Zatočí s ucpaným odpadem

Trápí vás ucpaný odpad a nechcete sahat po žíravinách? Dejte šanci boraxu. Do ucpaného odpadu nasypte půl hrnku, zalijte dvěma hrnky horké vody a nechte působit 15 minut. Odpad následně propláchněte vodou. Při silném znečištění postup opakujte.

Vyleští skla a zrcadla

Trápí vás znečištěná skla a zrcadla? Smíchejte 2 lžíce boraxu se třemi šálky horké vody a nechte rozpustit. Namočte houbičku do roztoku a okna omyjte. Potom doleštěte čistým hadříkem z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou.

Poradí si se skvrnami na koberci

Máte na kobercích skvrny, které nejdou vůbec vyčistit?Navlhčete znečištěné místo vodou a potom vetřete trochu boraxu. Nechte zaschnout a potom vyluxujte. Před čištěním konkrétní skvrny zkuste na nějakém skrytém místě borax vyzkoušet, abyste věděli, jak může působit. Povrch může po jeho použití lehce zesvětlat.

Foto: Shutterstock

Odstraní plevel i mravence

Trápí vás na chodníku plevel ve spárách nebo plevel v zahrádce? Posypte místo po plevelu lehce boraxem a už tam žádná nechtěná rostlinka neporoste. Nemůžete se zbavit mravenců? I na ty využijete borax. Nasypte ho trochu na obydlené místo mravenci a brzy se začnou vaší zahrádce vyhýbat. Dejte ale pozor, abyste borax nenasypali na okrasné rostliny. Stačí na určitá místa nasypat opravdu malé množství.

Vybělí prádlo

Nenosíte své oblíbené bílé oblečení či prádlo kvůli žlutým nebo šedým skvrnám? Zkuste na skvrny před praním vetřít trochu boraxu. Potom vyperte, jak jste zvyklí. Skvrny zmizí a prádlo se vybělí.

Foto: Freepik.com, zdroj: Apartmenttherapy, TheSpruce