Zaseknutý klíč v zámku může způsobit velké problémy. Vyřešit lze ale i bez zámečníka

Někdy se každému z nás stane, že se od rána vůbec nic nedaří. Většinou, když se něco kazí od rána, vypadá to, že se další problémy jen nabalují. A když už si myslíte, že se nic nemůže stát, odcházíte v klidu do práce nebo do školy a zaseknou se vám nebo zlomí klíče v zámku. Nevolejte hned opraváře! Zkuste si prvně poradit bez něj.

Použijte náhradní klíč na zlomený klíč v zámku

Vlastníte-li náhradní klíč, může být odstraňování zlomeného zámku jednodušší. Zastrčte klíč z druhé strany zámku a zatlačte. Díky tomu posunete zlomenou část v zámku. Jakmile se zlomený klíč podaří trošku povytáhnout, odstraňte jej nůžkami nebo pinzetou.

Špendlík na zlomený klíč

Pro tuto metodu potřebujete obyčejný špendlík. Ohněte jej asi 0.5 až 1 mm od ostrého konce – do podoby páky. Tu vložíte do spodní části drážky. Ohnutým špendlíkem se snažte vypáčit zespodu uvíznutý kousek klíče. Zkuste jej vypáčit i z boku, pokud se vám povede pohnout s ním směrem ven alespoň o pár mm, vytáhněte klíč pinzetou.

Co se zaseknutým zámkem?

Pokud vám klíč zůstal zaseknutý v zámku, ještě máte šanci jej vytáhnout vcelku. Vezměte si na pomoc WD nebo nějaký olejíček a vstříkněte ho do zámku. Několik minut nechte mazivo působit a potom několikrát pohněte klíčem ze strany na stranu. Potom znovu zkuste vstříknout ještě olej. Takto nechte 20 minut působit a klíč vytáhněte.

Jestli se vám tento způsob neosvědčí, můžete vyzkoušet triky vypsané výše. Dávejte pozor, abyste klíč v zámku neohnuli nebo nezlomili.

Foto: Shutterstock

Tipy jak pečovat o zámek

Často se v zámku objeví koroze nebo se nahromadí nečistoty. Těmito skutečnostmi se jen zvyšuje pravděpodobnost zlomení nebo zaseknutí zámku.

Snažte se pravidelně promazávat zámek. Vyberte si nejlépe mazivo, které nenaruší ochrannou vrstvu zámku, brání korozi a dokáže zámek i rozmrazit.

Často máme jeden svazek s vícero klíči. Někdy se stane, že vyberete hodně podobný klíč a zkusíte jej do zámku strčit. Nikdy nedávejte klíč o zámku přes sílu. Řádně si označte klíče tak, aby byly jeden od druhého jasně odlišitelné.

Občas zkontrolujte vnější částí zámku a dotáhněte šrouby na kování a klikách. Často se právě tímto kování dost poškozuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: SpScreens, bobvila