Zbavte se plísně na dlaždičkách v koupelně. Běžný problém, který má snadné řešení

Plísně mohou vznikat i v nejlépe udržované domácnosti. Nejčastěji vznikají na místech s vyšší teplotou a vlhkostí, tedy nejčastěji v koupelně. Jak se ale účinně plísní zbavit?

Prevence na prvním místě

Nejlepším a nejlevnějším způsobem je nedat plísním možnost se uchytit. Plísně jsou specifické kolonie hub, které není radno podceňovat. V jistých případech mohou způsobovat vážné zdravotní potíže.

Musíme tedy koupelnu udržovat v takovém stavu, aby zde nevznikalo prostředí vhodné pro jejich kolonizaci. Není potřeba hned všude po koupelně pobíhat s dezinfekcí. Nejčastěji bohatě stačí po každém koupeli (nebo sprše) místnost nechat dobře vysušit a vyvětrat. Čí menší vlhkost v místnosti bude, tím menší bude riziko vzniku plísní.

Likvidace plísně není složitá

Pokud ale již plísně zapustila své kořeny, je potřeba ji neprodleně zlikvidovat. Samozřejmě je zde celá řada chemických fungicidů, které s plísní spolehlivě zatočí. Nicméně, pokud dáváte přednost ekologičtějšímu postupu, máme pro vás několik typů. Ingredience najdete doma ve své spíži.

Výborné zkušenosti jsou s práškem do pečiva. Jedná se o vynikající prostředek na hubení plísně. Jednoduše pokropíme znečištěný povrch vodou, posypeme práškem do pečiva a necháme asi 15 minut působit. Poté vše jednoduše setřeme houbičkou na nádobí.

Stejně dobře funguje roztok octa a vody. Jeden díl octa na dva díly vody. Dobře promícháme a výsledný roztok nastříkáme na tyto nezvané houby. Opět necháme chvíli působit a setřeme houbičkou.

Obyčejný prostředek na mytí nádobí nám zase poslouží, pokud je místo napadená jak plísní, tak i mastnotou.

Foto: Shutterstock

Jak na spáry a silikony

Nečisté spáry, případně černé silikony od plísně jsou na vyčistění trochu složitější. Můžeme opět použít roztok vody a octa, ale přidáme k tomu i jedlou sodu. Výslednou emulzi aplikujeme na spáru nebo silikon a po 10 minutách otíráme štětečkem. Jedlá soda má bělící účinky a dobře nám pomůže vybělit zčernalá místa.

Pokud ale potřebuje něco, co máte hned po ruce, tak zkuste použít obyčejnou zubní pastu. Zubní pasty mají dezinfekční a bělící účinky, čehož můžeme dobře využít. Aplikujte dostatečné množství na potřebné místo a použijte kartáč.

A rada na závěr. Na vyčištěné spáry použijte kousek bílého vosku. Hranou jemně přejíždějte po povrchu, dokud na místě neudělá jemný voskový film. Ten zabrání dalšímu usazování plísně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Drench, bobvila