Zbavte se škrábanců na oknech, aniž byste museli měnit sklo

Jistě není od věci tvrdit, že mytí oken je výzvou pro každou hospodyňku, která to bere jako odraz své zručnosti. Krásně vyleštěná okna přeci jen svědčí o její šikovnosti a ona sama si mnohdy dá záležet na každém milimetru, jen aby dosáhla kýženého efektu. Jenže co dělat, když celkový dojem pokazí nevzhledné škrábance? Poradíme, co s tím!

Jak se škrábancům vyhnout

Asi nejlepší radou pro začátek je taková péče, která nezápřičiní žádné škrábance a vám tak ušetří nervy. Používejte vždy měkký hadřík při čištění a obecně se při úklidu vyhněte drsným předmětům, jako jsou kovové drátěnky nebo špachtle. Volbu správného čistícího prostředku také nepodceňujte. Vyberte takový, který je na sklo vhodný, dostatečně silný, aby odstranil nečistoty, ale zároveň nezpůsobil odřeniny. Těmito opatřeními byste měli být schopni zabránit vzniku škrábanců na oknech a udržet je v dobrém stavu.

Poraďte si se škrábanci sami

Škrábance na oknech mohou být velmi frustrující, zejména pokud nejsou hluboké a způsobují zákal. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se jich zbavit bez nutnosti výměny skla. 

Použití pasty na zuby patří k nejúčinnějším metodám. Využijte běžnou pastu na zuby a jemně ji naneste na škrábanec. Vybírejte vždy bílou pastu s jemným pískem, který škrábanec obrousí, ale nepoškodí další části oken. Pastu několik sekund do místa vtírejte krouživými pohyby. Pokud se to hned napoprvé nepovede, nezoufejte a opakujte postup znovu. Poté směs setřete hadříkem nebo kartáčkem a opláchněte vodou. Podobně, jako pasta funguje také směs z jedlé sody a vody, kterou můžete využít na obdobném postupu. 

Foto: Shutterstock

Ceněný trik s bezbarvým lakem

Bezbarvý lak na nehty, ideálně ten sloužící ke korekci nehtů, je také vhodným pomocníkem s drobnými škrábanci. Stačí jej na místo nanést, hodinku počkat a následně okolí opatrně ošetřit odlakovačem. Rýha by se měla hmotou vyplnit a zmizet tak z dohledu. 

V ojedinělých případech lze také využít některé druhy autokosmetiky. Pokud jsou škrábance opravdu hluboké, můžete použít brusný papír s nízkým oděrem. Jemně přejíždějte brusným papírem po škrábanci a postupně zvyšujte tlak, dokud úplně nezmizí. To už chce ovšem zručnost a odvahu mistra.

Tyto tipy by měly pomoci odstranit škrábance na oknech bez nutnosti výměny skla. Je důležité postupovat opatrně, abyste nepoškodili sklo ještě více. V opačném případě totiž nezbude, než přistoupit k výměně celého skla, což už je náročnější operace, proto hodně štěstí!

Foto: Shutterstock, zdroj: ThisoldHouse, HouseBeautiful