Zbavte trávník otravného mechu. Nejlepším pomocníkem je popel

Trápí i váš trávník přítomnost nevzhledného mechu? Přinášíme jednoduché řešení! Stačí použít popel, který je pro zahradu zcela přírodní a nijak ji neublíží. Dokonce se používá i k hnojení některých květin. Proč popel pomůže a v jakých dalších případech ho lze použít?

Kde se mechu daří

Abyste se mohli mechu v zahradě účinně zbavit, musíte nejdříve vědět, jaké podmínky má rád. Poté je jednoduše změníte a je po problému. Mech preferuje kyselou půdu, a proto ji musíte změnit na zásaditou. Právě s tím dokáže snadno a rychle pomoci popel z dřeva nebo dřevěného uhlí.

Použít tak můžete například použitý obsah grilu nebo vybrat popel z ohniště. Takový materiál dokáže skvěle vyživit váš trávník. Nejen že se zbavíte mechu, ale také budete mít živý a zdravý trávník. Popel stačí aplikovat v jemné vrstvě jednou za dva roky.

Čím popel doplnit pro zdravý trávník

Běžný popel ze dřeva obsahuje zhruba 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku, 3 % fosforu a malé množství křemíku. Všechny tyto živiny skvěle podpoří růst vašeho trávníku. Ten ale potřebuje ještě jednu látku navíc, a to je dusík. Ten bohužel popel dodat nedokáže. Dusík proto do trávníku přidejte například kompostem nebo hnojivem určeným pro trávník.

Foto: Shutterstock

Popel zbaví trávník i řady nemocí

Nejen od mechu vám zaručeně pomůže dřevěný popel. Jednou z nejčastějších nemocí trávníku je sněžná plíseň, kterou způsobuje hlívenka sněžná nebo houba rážovka. Před rozmnožením tohoto škůdce se můžete rovněž ochránit pomocí popelu. Ten funguje především jako prevence. Pomůže ale i v případě, kdy se houba již objevila.

Proti sněžné plísni i mechu existuje řada chemických přípravků, které jsou drahé, a navíc ne zcela přírodní. Proto nejdříve vyzkoušejte dřevěný popel, který je pro trávník zcela přirozený, a navíc ho máte prakticky zadarmo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Conserve-energy-future, TheSpruce