Změní IKEA trh s nemovitostmi? Ekologický minidům za cenu 1 milion si může postavit každý

Prodejce nábytku IKEA ve spolupráci s Vox Creative a architekty z Escape dala dohromady malý dům na kolečkách, který si postaví opravdu každý. Nejen, že ho můžete přemisťovat v podstatě kamkoliv. Je navíc ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Odstartuje změnu na trhu s nemovitostmi?

Ekologický minidům

Společnost Escape se dlouhodobě zabývá minidomy a ekologickým bydlením. Její zakladatel, Dan Dobrowolski, ve svých projektech často sahá po produktech z IKEI. Ta se totiž již dlouhodobě zabývá vývojem nábytku a doplňků z recyklovaných materiálů. Snaží se tak snížit dopady výroby na životní prostředí.

Video: Voxcreative.com

Ikea chtěla vytvořit bydlení, které je dostupné pro každého. V dnešní době totiž nejsou problémem pouze ekologické dopady, ale i nedostatek bydlení a raketový růst nájmů.

Tento minidům má něco málo přes 17 metrů čtverečních. Najdete v něm pouze nábytek z IKEI. Na střeše má solární panely, které vytváří elektrickou energii a ohřívají vodu. Díky tomu je domácnost z velké části soběstačná. Drobné stavení téměř vůbec neznečišťuje ovzduší. Nevytváří totiž žádný oxid uhličitý. Jediné emise vznikají pouze v momentě, kdy je taženo vozidlem.

Stylový interiér, který toho umí víc, než byste čekali

Také vnitřek je vyroben tak, aby zanechával co nejmenší stopu na životním prostředí. Například kuchyňské skříně jsou vyrobeny z recyklovaných lahví. Toaletní papír se po použití může dát na kompost, stejně jako kuchyňská deska v případě, že se zničí.

Hlavní designérka Abbey Start o interiéru řekla, že byl vyroben především z obnovitelných, znovupoužitelných a recyklovaných materiálů. Prostor je plně funkční. A zároveň pěkný a stylový. Tento styl ukazuje nový trend v bydlení – úsporné, multifunkční a udržitelné.

Domeček byl postavený za 60 dní. Základní verze stojí 47 550 dolarů, to je něco málo přes milion korun. To není zrovna málo, ale zase si spočítejte, kolik ušetříte za energie! Co na to říkáte? Dejte nám vědět, zda by se vám takové bydlení líbilo.