Znáte kuchyňský trojúhelník? Usnadní, ale i zpříjemní práci v kuchyni

V kuchyni nejen připravujeme každá den jídlo, ale často zde dochází i k setkávání celé rodiny. Také zde můžete hostit i přátele, kteří přišli na večeři. Aperitiv a malý předkrm je ideální podávat právě v kuchyni, kde zatím můžete ještě dokončovat další chody. Aby se vám ale v kuchyni snadno a rychle pracovalo, měli byste při jejím plánování dodržet pár pravidel. Jedním z nich je i sestavení tohoto prostoru pomocí takzvaného kuchyňského trojúhelníku. Co to ale znamená?

Jak funguje kuchyňský trojúhelník?

Kuchyňský trojúhelník představuje rozdělení prostoru, kde připravujete jídlo, na tři různé oblasti. Jedná se o skladovací, varnou a mycí část. Do první zmíněné spadají prostory pro úschovu potravin stejně jako lednice a mrazák. Do varné části patří samozřejmě sporák nebo varná deska a trouba. Poslední součástí trojúhelníku je dřez, případně myčka.

Pravidlo trojúhelníku zakomponovali do projektu kuchyně architekti již v polovině minulého století. Tuto metodu vymyslel a uplatnil jako první Henry Ford ve svých závodech. Aby kuchyně s pomocí trojúhelníku doopravdy fungovala, musíte dodržet určité vzdálenosti mezi jednotlivými zónami.

Celkově lze říci, že mezi jednotlivými částmi by měla být vzdálenost mezi 1,2 a 2,75 metru. Uspořádání do trojúhelníku však není vždy možné. Především v menších kuchyních tak lze jednotlivé oblasti rozdělit do jedné linie vedle sebe. Vždy dbejte především na to, abyste se mezi částmi mohli rychle a bez překážek pohybovat.

Jak si naplánovat efektivní a příjemnou kuchyni?

Máte-li rozvržené jednotlivé části kuchyně dle zmíněného trojúhelníku, můžete se zaměřit na konkrétnější aspekty. Věnujte pozornost především úložným prostorům. Myslete na to, že nebudete potřebovat uschovávat jen nádobí, ale také různé suroviny. Zde záleží samozřejmě i na tom, zda máte k dispozici další místnost, kterou byste využívali jako spíž.

Zohlednit byste měli také množství spotřebičů, které chcete denně využívat. Ty vám totiž zaberou nemalou část pracovní plochy. Pokud některý z elektrických pomocníků použijete jen párkrát do měsíce, raději ho uložte do skříňky a vyndejte jen při používání, aby na lince zůstal dostatek prostoru.

Foto: Shutterstock

Na co při plánování kuchyně nezapomenout?

Máte skoro kompletně naplánovanou kuchyň se nemůžete se dočkat, až začnete vařit? Dejte si pozor ještě na pár posledních detailů. Velice důležitým aspektem je především osvětlení a odvětrávání.

Dostatek světla by měl být především nad kuchyňskou linkou. Pracovní prostor je vhodné opatřit osvětlením, které může být umístěno na zdi nad linkou nebo zespod na zavěšených skříňkách. I když máte v kuchyni okno, určitě zakomponujte i digestoř, abyste nemuseli třeba v zimě při každém vaření větrat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homesandgardens, TheSpruce, Hrcak