Zvětšit svůj malý byt můžete i s pomocí optických klamů. Vsaďte na minimalismus, zrcadla a správná světla

Z malého bytu velký byt nevykouzlíte. V některých případech mohou pomoci úpravy dispozic, probourání zbytečných zdí a podobně, pokud jste ale v nájmu, pak na bourání či výraznější přestavení celého bytu můžete zapomenout. Existují ale triky, s jejichž pomocí můžete byt alespoň opticky zvětšit, a to někdy bohatě stačí.

Vsaďte na minimalismus 

Ať už byste se zeptali odborníka na bydlení nebo architekta či jen vášnivého milovníka moderního bydlení, každý by vám řekl, že vše se odvíjí od toho, v jakém stylu si byt zařídíte. Zatímco anglický styl bydlení se nese ve znamení kýčovitosti, masivnosti a přeplácanosti, tudíž s tímto stylem se byt opticky nezvětší, v případě minimalismu se optického zvětšení dočkáte.

Minimalismus je součástí například provensálského stylu bydlení nebo skandinávského stylu. Pro minimalismus je velice důležité, abyste prostor zbytečně nezamořovali zbytečnými detaily. Nekupujte hromadu doplňků, přeplácanost se při optickém zvětšování bytu nevyplácí. Volte také raději bílý materiál, respektive světlý.  

Světlé a chladné tóny barev 

Co dokáže opticky zvětšit i sebemenší byt, tak jsou barvy. V případě, že chcete byt opticky zvětšit, vsaďte na světlé a chladné, uklidňující barvy. Je všeobecně známé, že tmavé odstíny barev, které jsou sice nyní oblíbené a moderní, jen pohlcují prostor a opticky ho zmenšují. Ideální barvou pro opačný jev, tedy pro zvětšení bytu, je tedy bílá barva, případně krémová, světlounce hnědá nebo světle modrá. Světle modrá barva je navíc chladnou, uklidňující barvou hodící se hlavně do ložnic, kde je žádoucí rychle usnout a nerušeně spát.

Zrcadla a zrcadlové stěny 

Pokud chcete byt opticky zvětšit, využijte optických klamů. Ty vám mohou být nejlepšími pomocníky. Optické klamy lze vykouzlit například s pomocí zrcadel. Je to zcela jednoduché. Pokud máte prostor, stěny si obložte zrcadly, ale pokud ten prostor není, postačí jen pár zrcadel, která navíc budou odrážet světlo, tím se stane prostor světlým a opticky větším. Zrcadla jsou vhodná hlavně do koupelen, chodeb nebo předsíní, které jsou prostorově velice malé. Vykouzlí totiž takovou optickou iluzi a vám se i sebemenší koupelna bude zdát velká.

james-lindsay-kVBzVaVa7Q0-unsplash
hannah-busing-OfeVvdelx3A-unsplash

Stejná podlaha 

Aby došlo k optickému zvětšení bytu, začněte od podlahy. V mnoha případech se na to má jít od podlahy, i v tomto případě to dodržujte. V případě, že chcete dům opticky zvětšit, měli byste vsadit na jednolitou podlahu. Žádné používání vícero materiálů, to se u malých bytů opravdu nesluší. Pokud zvolíte jednolitou krytinu s ideálními vlastnostmi, můžete ji položit všude, a tím dojde k optickému zvětšení místností. Ideální jsou linolea, u nichž si dokonce můžete vybrat i vzor či adekvátní barvu.

Volte správné světlo 

Výběr osvětlení většina lidí podceňuje, bohužel. Je to však škoda, protože světlo je další věc, která může pomoct opticky zvětšit místnost. Jedno centrální světlo rozhodně nestačí, měli bychom ho doplnit o jedno nebo více funkčních světel, jako jsou bodovky nad pracovní deskou v kuchyni nebo třeba osvětlení zrcadla v koupelně. Takzvaná funkční světla nejen že opticky zvětší interiéry, ale také navodí příjemnou i komorní atmosféru, která vám bude velice sympatická.

Foto: Shutterstok.com, Unsplash.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

DISKUZE