Před zapnutím pračky byste měli vždy zkontrolovat kvalitu pracího prášku. Rychlý test prozradí, zda ho můžete použít

Praní prádla patří k běžným součástem každodenních povinností, málokdo však ví, že i prací prostředek nemusí být dostatečně kvalitní, aby prádlo udržel dlouhodobě pěkné a v plných barvách. Přinášíme vám postup, jak správně prát a poznat, že je vámi vybraný prací prášek ten pravý!

Zásady při praní prádla

Rozdělte prádlo podle barvy a materiálu, oddělte světlé barvy od tmavých a také podle typu materiálu (např. bavlna, hedvábí, syntetické materiály). Téměř každý oděv má štítek s návodem na péči, který určuje doporučené teploty, typy cyklů, a další potřebné informace pro správné praní. Prádlo, u kterého je doporučeno praní pouze v ruce rovnou vytřiďte bokem. Vyhýbejte se příliš vysokým teplotám, které mohou poškodit vlákna tkanin, zejména u citlivých materiálů. Pravidelně čistěte pračku, aby se zabránilo vzniku nečistot a zápachu. Vyměňujte také filtr a provádějte údržbu, jak je uvedeno v návodu na použití.

Především pak používejte správné množství pracího prášku – příliš malé množství pracího prášku může způsobit, že prádlo nebude dobře vyprané, zatímco příliš mnoho pracího prášku může vést k tomu, že se prací prostředek nedostatečně vymyje a zanechá zbytky.

Výběr správného pracího prostředku

Některé prací prostředky jsou určeny pro specifické typy tkanin, jako jsou bavlna, vlna, hedvábí nebo syntetické materiály. Zkontrolujte, zda je prací prostředek vhodný pro materiál vašeho prádla. Pokud máte v prádle specifické skvrny, jako jsou například skvrny od potu, krve, vína, inkoustu atd., zvažte použití prostředku, který je speciálně vyvinut pro odstraňování této konkrétní skvrny. Dalším ukazatelem je citlivost kůže nebo zda trpíte alergiemi, v tom případě zvažte použití hypoalergenního pracího prostředku. Pokud vám záleží na životním prostředí, zvažte použití ekologického pracího prostředku, který je šetrný k přírodě a méně zatěžuje naši planetu.

Zkuste jednoduchý trik s vajíčkem. Pokud bude bílek narušený, máte doma dostatečně kvalitní prací prášek, který vás zbaví nečistot a ochrání vaše prádlo. / Foto: Shutterstock

Jak poznat kvalitní prací prášek?

Nekvalitní prací prostředek je katastrofou pro vás i vaše prádlo. Vy budete nešťastní z výsledku a prát budete za velké peníze zase a znovu. Proto sáhněte po jednoduché metodě, jak ověřit efektivitu vašeho pracího prostředku. 

Ve sklenici vody o objemu 250 ml rozpusťte jednu polévkovou lžíci pracího prostředku. Následně do sklenice vložte bílek z uvařeného vejce a nechte 12 hodin odstát. Nyní sledujte tu revoluci. Pokud bílek zůstal neporušený – vyhoďte váš prací prostředek, protože s ním vyhazujete z okna i spoustu peněz. Naopak, je-li bílek narušený nebo zcela rozpuštěný, máte doma dostatečně kvalitní prací prášek, který vás zbaví nečistot a ochrání vaše prádlo.

Stejný postup lze zvolit s barvivem – příkladně brilantovou zelení, kterou nakapete do 50 ml vody z rozpuštěným práškem a budete sledovat, zda dochází k progresu a prášek barvivo zcela vyčistí. 

Nenechte se ošidit. Nekvalitní prací prostředky škodí vám, vaší rodině i přírodě. V každém případě je lepší spolehnou se na kvalitního pomocníka, se kterým nemůžete šlápnout vedle.

Foto: Shutterstock, zdroj: Choice, Slobodenpecat