S čištěním trouby pomůže jedlá soda nebo citron

S čištěním trouby pomůže jedlá soda nebo citron

Čištění trouby nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, kterým byste chtěli dobrovolně přenechat svůj volný čas. Bohužel čas od času ale nikoho z nás tento nepříjemný úkol nemine. I sporák je totiž potřeba udržovat čistý, ačkoli už předem víte, že u toho budete brblat nelibostí.

Ne vždy jde ale čištění trouby jako po másle. Připáleniny, mastné šmouhy a další nepříjemnosti na nás mnohdy čekají delší dobu, takže se není čemu divit, že se jim potom nechce zmizet. My naštěstí víme, s jakými pomocníky si čištění sporáku určitě usnadníte.

Obyčejná voda s citronem dokáže divy

Kdo by to byl řekl, že roztok vzniklý smícháním obyčejné vody a citronové šťávy dokáže hotové divy, viďte? Kdo ale vyzkoušel, ten nám potvrdí, že tahle dvojka je na čištění trouby doslova pecka. Na připáleniny je roztok z vody a citronu jako ďas a odstraní i to, s čím byste se jinak prali dlouhé minuty.

Do pekáče nalijte vodu, přidejte citronovou šťávu a klidně celou dužinu, vložte do trouby a pusťte ji na 160 °C. Po rozpálení počkejte 20 minut, poté troubu vypněte, ale neotevírejte. Dejte páře dost času na to, aby odstranila co možná nejvíce nečistot. Až trouba vychladne, pekáč s vodou a citronem vyndejte a troubu zevnitř otřete hadříkem.

Ocet a jedlá soda si s mastnotou poradí

Na mastnotu, se kterou se na sporáku potýkáme snad úplně všichni, pomůže naprosto geniálně pasta z octa a jedlé sody. Tyto dvě suroviny má doma snad úplně každý, proto nebude problém pastu vyrobit kdykoli.

Smíchejte trochu octu s jedlou sodou, vznikne vám pasta, kterou v hojné míře naneste na místo, které chcete vyčistit. Rozetřete a nechte 20 minut působit. Poté můžete ještě jednou přetřít houbičkou a nakonec utřít do čista. Mastnota nebude mít šanci, to se vsaďte!

Kypřící prášek je geniální pomoc na špinavé sklo

Když se řekne kypřicí prášek, většina lidí si automaticky představí pečení. Je pravda, že přezdívaný “prdopeč” neboli prášek do pečiva, nesmí při pečení chybět. Co ale kdybychom vám řekli, že s ním můžete vyčistit špinavé sklo u sporáku?

Kypřicí prášek smíchejte s vlažnou vodou, vznikne vám kašička, kterou na hadříku naneste na sklo, rozetřete a nechte půl hodiny působit. Pokud je sklo hodně špinavé, můžete dát prášku do pečiva klidně celou hodinu. Pak sklo otřete vlhkým hadříkem a vysušte.

Foto: Pexels.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!