Domácí izolace oken zajistí, že vám nebude unikat teplo. Za topení pak dost ušetříte

S přicházející zimou se nám do domácností vkrádá stále více chladného vzduchu. Důvodem, proč to tak je může být vadné seřízení oken, stejně jako jejich špatná izolace. Ať už je to jakkoliv, úbytek tepla z vaší domácnosti se může neblaze projevit na vašem rodinném rozpočtu, proto je dobré udělat opatření dřív, než padnou první mrazíky. 

Jednoduchá řešení na dosah ruky

Pokud se vám zdá, že chlad od oken není zase tolik citelný a stačí pouze snadný zásah, překvapí vás, že instalace záclon a závěsů může být velice levným a účinným zadržovatelem tepla ve vaší domácnosti. Vzhledem k tomu, že v noci během zimy téměř nikdo nepreferuje průnik chladného vzduchu do místnosti, udrží od vás zatažený závěs chlad daleko. Ještě účinnější formou je instalace venkovních rolet, které jsou již pro svou mechaniku finančně náročnějším řešením, ale roční úsporu díky ním spočítáte v jednotkách procent. 

Jak na starší okna

Pokud máte stará okna, můžete si proti průniku nechtěného chladu pomoci i sami, přitom levně. Výměna těsnění je prvním a logickým krokem, jak provést zateplení svépomoci. Stačí jen odstranit starou vrstvu a nahradit ji novým těsněním – podmínkou je výběr takového, které odpovídá profilu vašeho okna. Nikdy také nedávejte těsnění přes to, které na okně již bylo. Není-li pro vás instalace těsnění vhodným řešením, můžete využít také silikon či montážní pěnu. Zde je však nutné chránit okolí oken před jejich nežádoucím nanesením.

Vlastníte-li starou chatu a nemáte momentálně finanční prostředky k tomu, abyste v ní vyměnili stará okna, která do ní propouští chlad, můžete tomu pomoci polystyrenem, který ve formě pásů instalujete kolem okenních rámů. Jeho účinky jsou skutečně znatelné, avšak počítejte s tím, že estetický ráz v tomto ohledu budete muset zcela vypustit z mysli. 

Foto: Shutterstock

Na co nezapomenout?

Dnešní moderní okna jsou vybavena kováním, které seřídíte zpravidla úplně sami. Účinnost oken se tím během pár chvilek nevýslovně zvýší, stačí pouze seřizovací válečky otočit doleva, což má za následek, že okenní tabule více přilnou k rámu a nebudou tak do budovy propouštět chlad. 

Buďte na zimu dobře připraveni a chraňte svůj domov i peněženku před energetickou ztrátou. Ať už si vyberete jakýkoliv z doporučených způsobů, jistě v zimě oceníte, že si teplo udržíte pod střechou a nenecháte jej zbytečně unikat pryč.

Foto: Shutterstock, zdroj: inspectapedia, info.glass, appliedproducts