Nenechte se napálit při výběru solárních panelů. Pokud zvolíte špatné, neušetříte a ještě proděláte

V současné době se stále více lidí obrací na alternativní zdroje energie. Jednou z možností, jak nahradit klasickou elektrickou energii jsou právě solární panely. Jejich výhodou je, že se dají celkem snadno pořídit i na starší domy. Víte na co se dívat při výběru solárních panelů? Než se začnete ohlížet po dodavateli, pojďte se s námi podívat na pár užitečných informací.

Co je solární panel?

K výrobě takové elektřiny nepotřebujete vůbec žádné palivo. Jediné z čeho se energie vyrábí jsou sluneční paprsky. Slunce se považuje za nevyčerpatelný zdroj energie. Fotovoltaická elektrárna se skládá pouze ze dvou částí – panely a střídač.

Panely se instalují na střechu domu, tam kde nejvíce a nejdéle svítí slunce. Dle vaší roční spotřeby zjistíte, kolik solárních panelů budete potřebovat. Čím více jich budete mít, tím více elektřiny se podaří vyrobit.

Díky střídači využijete nahromaděnou energii k výrobě elektřiny. Střídač je krabice namontovaná ke zdi odkud vedou kabely k panelům. Od střídače vede kabel k rozvaděči.

K panelům můžete pořídit také baterie, do kterých můžete hromadit přebytečnou energii. Ty potom využijete, když je energie nedostatek – například v zimních měsících.

Foto: Shutterstock

Typy solárních panelů

Monokrystalické panely

Panely mají tmavě hnědou nebo černou barvu. Pyšní se vysokou účinností 14 – 18 %, pokud jsou umístěny ve vhodném sklonu ke slunci. Jsou nejlepší volbou, pokud je umístíte na slunečnou stranu.

Polykrystalické panely

Díky jednodušší výrobě mají tyto panely také nižší pořizovací cenu. Dobře využívají energii z rozptýleného světla. Hodí se na boční umístění, kde je rozptýlené světlo. Účinnost je o dost nižší 12 – 17 %.

Amorfní panely

Tento typ panelů se využívá na velkých plochách střech, které nejsou vhodně orientovány ke slunci. Jejich účinnost je nejnižší 9 – 12 %. Pro dodání potřebné energie budete potřebovat 2 x tolik panelů. Pokud však panely využijete celoročně, jejich výnosnost je o 10 % vyšší než u předchozích typů.

Kolik solárních panelů budete potřebovat?

V průběhu různých výpočtů se přišlo na to, že v naší zeměpisné poloze vyrobí panel za 1 rok 1000 kWh. Jeden panel vyrobí cca 300 Wp energie za rok. Jak si tedy orientačně spočítám kolik panelů potřebuji? Chcete pokrýt roční spotřebu energie například 4 200 kWh. Spotřebu tak vydělíte číslem 300 Wp. Vyjde Vám, že budete muset instalovat zhruba 14 panelů.

Jak vybrat výrobce solárních panelů?

Při výběru solárních panelů se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud jste ochotni pořídit si solární panely, které už tak mají vysokou pořizovací cenu, vyberte také kvalitního výrobce. Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti. Podívejte se také na jejich výzkum a vývoj. Kvalitní značka investuje v tomto směru hodně peněz.

Solární panely vám vydrží nejméně 25 let. Energii čerpáte pouze ze slunečního záření, tedy využíváte elektřinu ekologicky bez jakéhokoliv zatížení. Pokud máte finance na jejich pořízení, vrátí se vám investice cca za 11 let aktivního využívání. Vás dům je také soběstačný, nehrozí žádné výpadky elektrické energie.

Foto: Shutterstock, zdroj: GreenMatch