Pokud máte na zahradě bolševník, můžete dostat pokutu

Bolševník je druh rostliny, která pochází z dalekého Kavkazu. Tato rostlina je vytrvalá, a proto je velice těžké se jí zbavit. Některé části rostliny jsou dokonce jedovaté. Roste i u vás? Pak můžete dostat pokutu.

Pokuta, ale jak kdy

V nedávné době se totiž změnila legislativa životního prostředí v souvislosti s Evropskou unií. Nicméně to neznamená, že musíte každý den sledovat, jestli na Vaší zahradě neroste zrovna bolševník. Ale je nutné, pokud tedy zjistíte, že zde máte takový škodlivý invazivní druh, tak je nutné opatření – rostlinu zničit nebo například posekat. Ovšem, ať už máte zahradu jakkoliv velkou, je dobré ji zkontrolovat.

Nebezpečí, které představuje bolševník

K tomu, abyste úspěšně zničili tuto rostlinu, ji musíte nejprve dobře poznat. Tato rostlina je velmi vysoce invazivní. To znamená, že velmi často zasahuje i do dalších rostlin. Bolševník se vyznačuje tím, že je cca 2 až 5 metrů vysoký. Tedy jedná se o poměrně vysokou rostlinu, kterou určitě nepřehlédnete.

Listy bolševníku jsou vždy bílé a vypadají tak trochu jako trojúhelník. Květy bolševníku vypadají jako deštníky o velikosti ruky. Některé květy dosahují až průměru 80 cm. Stonek je pevný a hrubý. Na stonku se nacházejí fialové skvrnky.

Jestliže se stonku nebo listů dotknete, můžete si tím způsobit alergickou reakci v podobě podráždění a v horším případě i popálení. Nebezpečná není tato rostlina jen u lidí, ale může způsobit problémy i u zvířat. Proto, pokud máte například psa nebo kočku, dejte si na tuto rostlinu pozor.

Foto: Shutterstock

Boj proti bolševníku

Boj s bolševníkem však nemusí být neúspěšný. V případě, že si nevíte rady, jak takový plevel zničit, můžete se obrátit na odbornou pomoc. Také lze si v případě nákladů na zničení této rostliny požádat o pomoc přímo úřad pro ochranu životního prostředí. Tento úřad může přispět také finančně k likvidaci bolševníku.

Jestliže bojujete s běžným plevelem, může Vám pomoci ocet nebo soda.

Foto: Shutterstock, zdroj: Denik