Radiátor před zimou vyžaduje péči. Jinak bude topit napůl, ale spotřebovávat elektřinu naplno

Chcete ušetřit na topení? Pak je důležité, abyste udělali následující kroky. Údržba a odvzdušnění radiátorů je totiž klíčové. Podívejme se tedy společně, co je důležité pro efektivní topení.

Základem je vždy kvalitní odvzdušnění

Existují však kroky, které můžete zvládnout sami, abyste se kvalitně postarali o radiátory. Projděte všechny radiátory a zajistěte, že správně fungují. Rozhodně zkontrolujte, zda nejsou radiátory nějakým způsobem poškozené. Pokud by byly poškozené, velice významně ovlivňují dobré vytápění a také životnost radiátorů.

Před sezónou bude také potřeba radiátory důkladně vyčistit zejména od prachu. Případný prach by mohl způsobit alergickou reakci. Poslední věc, kterou je potřeba udělat, je odvzdušnit topení. Před sezónou je potřeba vždy odvzdušnit radiátory. V průběhu zimní sezóny si všímejte, zda radiátor méně netopí než má, případně nevydávat podivné zvuky.

Postup při odvzdušňování

Správný postup pro odvzdušňování radiátorů je následující: zajistěte si větší širší misku na zachycení vody, hadr a odvzdušňovací klíč (pokud ho nemáte, lze použít i šroubovák nebo zahnutý starý příbor).

Před odvzdušňováním se ujistěte, že topný systém není v provozu a radiátory jsou chladné. Horkou vodou byste se mohli opařit. Položte hadr pod radiátor nebo jej omotejte kolem ventilu, abyste předešli nečistotám a zabránili uniklé vodě na podlaze. Pomocí odvzdušňovacího klíče opravdu velmi pomalu uvolňujte odvzdušňovací ventil radiátoru.

Během tohoto kroku může dojít k syčení a úniku horké páry, takže buďte opatrní a chráníte si ruce. Když začne vytékat voda, zachytávejte ji do připravené misky nebo hrníčku. Počkejte nejlépe do druhého dne a postup opakujte. Ze začátku se radiátor může zavzdušňovat častěji.

Zkontrolujte také hladinu vody v expanzní nádrži a ujistěte se, že ventil není zablokovaný. Dále také udržujte správný tlak v otopné soustavě, což je klíčové pro její efektivní fungování.

Foto: Shutterstock

Proč radiátory netopí tak, jak by měly

Během topné sezóny se mohou vyskytnout různé chyby a nesprávné postupy, které mohou ovlivnit účinnost a spolehlivost topného systému. Proto se pojďme podívat na to, na co se během zimy zaměřit:

Pokud se nebudete dostatečně starat o radiátory, nebudou efektivně topit. Proto je pravidelně čistěte. Důležité je také správné nastavení termostatu. Nesprávným nastavením můžete způsobit přetopení nebo naopak bude v bytě zima. Nezapomeňte průběžně kontrolovat také tlak v radiátorech.

Jednou za čas je potřeba radiátory provzdušnit. Provzdušňování je klíčovým bodem pro dobré ekonomické topení.

Správná údržba a pravidelná kontrola mohou výrazně přispět k bezproblémovému a efektivnímu provozu topného systému během celé topné sezóny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Theradiatorcentre, Rightio, Beautyharmonylife