Bioodpad do směsného odpadu nepatří. Založte si vlastní kompost na své zahradě

Každý by si měl dát ruku na srdce a odpovědět si na otázku, jak přistupuje k odpadkům. Je nutné zamýšlet se i nad tím, co vyhazujeme do směsného odpadu. Například bioodpad – ten do popelnic vyhazovat nemusíme. Rozumnější je si založit vlastní kompost, který bude navíc ku prospěchu našeho zahradničení.  

Založit si kompost není vůbec nic těžkého. Pojďme si prozradit, jak na to. V případě, že bydlíte v bytě, nemusíte věšet hlavu. Dnes se dají sehnat komposty i do bytů. Své ekologické snažení tak můžete rázem povýšit na další úroveň.

Co je to kompost? 

Než si vlastní kompost na zahradě založíme, zodpovězme si otázku, co to vlastně kompost je. V zahrádkářském slovníku se sice nachází už nějakou dobu, přesto ne každý si je jistý tím, co to je nebo k čemu to slouží.  

Kompostem nebo také kompostováním se rozumí zužitkování organického bioodpadu. Je to způsob, jak i zbytky, které se mohou člověku jevit na první pohled bezcenné, mohou být ku prospěchu.  

Jak si založit kompost 

Na zakládání kompostu není prakticky nic těžkého. Chce to jen chvilku času, dodržovat pár pravidel a poté do kompostu vyhazovat jen to, co do něj patří, aby vzniklo zcela přírodní a levné hnojivo. Při zakládání kompostu je důležité jeho složení. To by mělo být vůbec nejpestřejší. Vždycky v něm musí být mokrý a čerstvý materiál, který v sobě obsahuje dusík. Kompost však potřebuje také uhlík. Ten najdete ve starším a tvrdším materiálu.  

Na dno kompostéru patří větvičky, sláma nebo hobliny. Pamatujte při zakládání na to, aby nebyl uzavřen odtok vody a čerstvý přísun vzduchu.  

Důležité také je vybrat správné stanoviště. Ideální bude, když kompost umístíte do stínu třeba pod větší strom, kde bude kompost chráněn před silným deštěm nebo před ostrými slunečními paprsky. Nevhodné je stanoviště v blízkosti plotu sousedů. Ty by mohl zanedlouho obtěžovat svým pachem.

Hlídejte vlhkost  

Až bude váš kompost stát na zahradě, hlídejte jeho správnou vlhkost. Pokud nebude mít kompost dostatek vlhkosti, rázem se zastaví celý proces tlení. Pokud bude mít vlhkosti nadbytek, dojde k většímu zápachu a následnému hnití. 

Co do kompostu patří a nepatří 

Jak jsme zmínili, jen pokud budete do kompostu vyhazovat jen to, co do něj patří, vznikne z něj přírodní a levné hnojivo, které podpoří růst rostlin. Jenže otázkou je, co do něj tedy patří a co naopak nikoli? 

Do kompostu patří především zahradní odpad, a to ten přebraný. Vhodné jsou zbytky zeleniny, odkvetlé květiny (ne však nemocné nebo napadené květiny), dále do něj patří posečená tráva nebo spadaní listí. Vhodné jsou také větvičky ze stromů nebo zbytky z kuchyně, jako jsou slupky od brambor nebo cibule. 

Na zlehčení kompostu se používá písek nebo natrhaná plata od vajec z papíru. Vhodné jsou však i piliny – nemyslíme však podestýlku od zvířat.  

Pokud bychom se měli podívat na to, co do kompostu nepatří, řekli bychom, že do kompostu nepatří posečená tráva, která je plná dalšího jiného odpadu a která není řádně prosypávaná. Tráva se totiž při špatném prosypávání může snadno zapařit, následovně začne kvasit a hnít, tudíž by naprosto zabila celý kompost.  

Co se do kompostu nehodí, jsou také citrusové slupky nebo nerozdrcené skořápky. Nedoporučujeme ani listí z ořešáku, které se velice dlouho a těžce rozkládá.

Foto: Shutterstock.com, Pexels.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.