Osvědčený roztok na pěstování aloe vera. Poroste vám jako nikdy

Aloe vera je rostlina z tropického a subtropického pásu s léčivými vlastnostmi. U nás momentálně zažívá tato prospěšná rostlina pěstitelský boom. Není divu. Jde o relativně nenáročnou rostlinu, která má široké možnosti použití.

Léčivé látky v aloe

Že aloe vera patří mezi léčivé rostliny ví každé malé dítě. Proč je ale rostlina takto prospěšná a co všechno vlastně obsahuje?

V první řadě zmíníme vysoký obsah vitamínů skupin B, C, E. Tyto vitamíny podporují činnosti mozku, imunitu a účastní se metabolických procesů. Dále zde najdeme salicylové aminokyseliny v různých formách. Ty fungují jako antipyretika, pomáhají tedy s horečnatými onemocněními. Rostlina také obsahuje velké množství esenciálních prvků a minerálů. Jmenovitě jde o fosfor, sodík, zinek, draslík, železo, mangan, chrom, vápník, měď a hořčík. Jako poslední můžeme zmínit antibiotické a protizánětlivé látky.

Pěstování aloe má své podmínky

Jako rostlina z velmi teplých oblastí logicky vyžaduje dostatečné množství světla a tepla. Nicméně ani to se nesmí přehánět. Mladé rostlinky nesnáší přímé a silné sluneční světlo. Proto je nejvhodnější pěstování aloe na místě, kde je chráněna před větrem a nejsilnějším odpoledním sluncem, nicméně stále má dostatek světla a tepla z ranního a večerního sluníčka. Je naprosto nezbytné chránit rostlinu před mrazem, i malé vystavení mrazu rostlinu velmi rychle zlikviduje.

Substrát rostliny musí odpovídat polopouštnímu. To znamená nízkou vlhkost, velkou propustnost a zásadité pH a chudý na živiny. Můžete použít směs pro kaktusy, případně si směs namíchat sami. Stačí vám zemina, hrubý písek, perlit a žulová drť.

Aloe roste velmi rychle a pokud se ji chystáte pěstovat v květináči, budete ji často přesazovat. Používejte vždy jen květináče s dostatečným odvodem vody, jinak vám rostlina shnije od spodu.

Foto: Freepik

Hnojící roztok pro raketový růst

Aloe nevyžaduje intenzivní hnojení. Ale když už chceme hnojit, hnojíme tím nejlepším po ruce. A není třeba hned letět do obchodu. Výborné hnojivo si vyrobíme sami. Stačí nám jen sklenice, voda a slupky od banánu.

Banánové slupky naložíme do sklenice, zalijeme vodou, dobře uzavřeme a tři dny louhujeme. Vzniklý roztok je TOP hnojivem pro rostliny toho druhu. Stačí hnojit 1x za měsíc, nejlépe jen ve vegetačním období rostliny.

Foto: Shutterstock, zdroj: goodhousekeeping, gardeningknowhow