Borůvkový keř vám bude plodit nepřetržitě. Nesmíte ho však zalévat obyčejnou vodou

Chtěli byste mít vaše borůvkové keře hojně obsypané sladkými modrými bobulemi, ale zatím jste rádi, když se vám nějaká ta borůvka sem tam urodí? Chybou může být, že borůvkám nedopřáváte správnou výživu, ale zaléváte je pouze obyčejnou vodou. Tento ovocný keř totiž potřebuje kyselé prostředí, které mu dodáte správně zvolenými hnojivy. Jak na to, aby plodil sladké a šťavnaté plody? Odpověď najdete na dalších řádcích.

Na co si dát pozor, než začnete pěstovat borůvky

Do pěstování borůvek se nepouštějte dříve, než si o nich také něco přečtete. Stejně jako ostatní rostliny, i tento keř má svá specifika, která je potřeba dodržovat, pokud se chcete radovat z velkého množství lahodných plodů. Než keř vysadíte, zjistěte si, jaké pH má vaše půda. Borůvky si totiž libují v kyselém prostředí s pH od 3,8 do 4,8. Pokud se hodnoty vaší půdy nepohybují v této škále, keř se vám sice uchytí, ale plodit moc nebude.

Správná péče o borůvky

Borůvkové keře mají mělký kořenový systém, takže si neumí vytáhnout vláhu ze spodních vrstev půdy a je potřeba je pravidelně zalévat. Kohoutková voda ale není pro borůvky ta pravá ořechová a to kvůli obsaženým prvkům, které se mohou podílet na odkyselení půdy. Na zalévání tohoto ovocného keře raději použijte dešťovou vodu, kterou budete shromažďovat v sudu na zahradě. pH této vody bývá nižší než u vody z kohoutku a je tak pro borůvky mnohem vhodnější.

Foto: Shutterstock

Jak zajistit borůvkám správnou zálivku

Nemáte možnost zachytávat dešťovku? V tom případě si upravte vaši kohoutkovou vodu, a to tak, že do ní nalejete kyselinu citronovou nebo síran amonný. Jak na to? Připravte si kbelík o objemu pět litrů, naplňte ho vodou a přidejte do něj lžíci kyseliny citronové nebo síranu amonného. Zamíchejte a pomocí pH testeru zjistěte hodnoty, které by měly dosahovat maximálně 5,5. Pokud má voda vyšší pH, postup opakujte, dokud se nedostanete na potřebné hodnoty. Jakmile je pH vody v pořádku, můžete ji použít k zavlažení. Tento roztok ale použijte pouze na kořeny, aplikace na listy by je mohla poškodit.

Foto: Shutterstock, zdroj: rhs.org, Almanac