Rekordní úrodu může zajistit i to nejlevnější hnojivo

K tomu, aby se vašim rostlinám dobře dařilo a mohli jste co nevidět sklidit úrodu, kterou vám budou sousedi závidět, potřebujete dodat rostlinám kvalitní hnojivo. Pokud si ale myslíte, že utratíte tisíce za hnojivo v hobby marketech a vaše rostliny to ocení, můžete se mýlit. I to nejlevnější hnojivo totiž může dodat vašim rostlinám vše, co potřebují, nebo mnohem více.

Skvělé hnojivo máte přímo pod nosem

Možná se budete divit, jaké věci ze své domácnosti vyhazujete, a přitom by se vám mohli skvěle hodit na vaše záhony. Pokud doma topíte dřevem, ať už v krbu nebo v kotli, popel nevyhazujte. Je totiž plný živin a vaše rostliny ho ocení. Popel ze dřeva obsahuje až třináct přírodních živin, a kromě jeho skvělých hnojících účinků vám pomůže odehnat i otravný hmyz, který by mohl vaši úrodu zničit. Navíc je to levná varianta hnojení. Poklad, který jste dosud s největší pravděpodobností vyhazovali. Popel používejte ale pouze z přírodního dřeva a nikoliv z lakovaného dřeva, lepenek nebo jinak chemicky ošetřeného dřeva. Takový popel by mohl být kontraproduktivní a rostlinám by udělal medvědí službu.

Používání popela na rostliny

Popel nechte před použitím dobře vychladnout, a to alespoň jeden den. Pokud ho nemůžete nechat přímo v krbu, tak ho přendejte do kovové nádoby. Popel následně přesejte přes síto s oky střední velikosti. Větší kousky popela rozdrťte. Nádobu s popelem dobře uzavřete, aby se do ní nedostala vlhkost, která by mohla část živin zničit. Popel poté sypte na stonky nebo kořeny rostlin. Hnojiva dávejte tak akorát. Velké množství hnojiva zvyšuje pH zeminy a mohlo by úrodě spíše uškodit. Na sto metrech čtverečních použijte ročně pouze 5 kilo popela.

Foto: Shutterstock

Jak skladovat nevyužité hnojivo

Pokud máte popela více, můžete ho do další sezóny skladovat v kovové uzavíratelné nádobě nebo ho rovnoměrně nasypat na kompost, kde se rozloží. Jestli nemáte kompost, nevadí. Můžete tohle zázračné hnojivo nabídnout sousedům nebo ho vysypat do popelnice, jak jste to dělali dříve, když jste o využití popela k podpoře vaší zahrady ještě nevěděli.

Foto: Shutterstock, zdroj: GardeningKnowHow, TheGuardian