Krtek už pro zahradu nebude hrozbou. Vyžene ho třeba podmáslí

Krtci dokáží na zahradě natropit pěknou neplechu. Pokud máte rádi zvířata a nechcete se krtků zbavovat chemickými nebo drastickými způsoby, ale zároveň se vám krtince ve vašem záhonu dvakrát nezamlouvají, můžete se zkusit krtků zbavit přírodní cestou. Krtkům nevoní některé bylinky a třeba na takovém podmáslí si taky zrovna dvakrát nepochutnají.

Krtek tunelář může vaši zahradu nenávratně poškodit

Zkusili jste na krtky všechny možné nástrahy, ale nevzhledné krtince se vám stejně na zahradě objevují? Pokud si krtci oblíbili vaše záhony, nemusíte na jejich odstranění volit drastické metody a čekat na zahradě s lopatou, abyste jim dali co proto. Krtci v půdě vyhrabávají tunely a cestičky, aby v nich mohli nacházet žížaly brouky nebo larvy hmyzu, které jsou jejich základním zdrojem obživy. Takové krtince vám ale dokáží zničit pěstované záhony i nově zasazené plodiny.

Dostaňte krtky z vaší zahrady jednou provždy

Jak se tedy krtků zbavit? Zkuste si ve specializované prodejně pořídit plašiče krtků. Krtek se totiž kvůli své přirozené plachosti nerad vystavuje hluku. Pokud plašiče nesežente, poradíte si i bez nich. Zapíchejte do země klacky a zavěste na ně plechovky. Už při mírném větru nebo dešti do sebe budou plechovky narážet a vydávat tak pro krtky nelibé zvuky. Jestli si něco takového na své pěstěné zahrádce neumíte představit, vsaďte na aromatické rostliny, které krtkovu vyvinutému čichu příliš nevoní. Krtci nemají v oblibě především česnek, cibuli, mátu nebo měsíček. Pokud tyto rostliny vysadíte v místech, do kterých mají krtci přísný zákaz vstupu, krtci se jim pak opravdu budou vyhýbat obloukem.

Foto: Shutterstock

Vyrazte do boje s krtky s podmáslím

Syrovátka s podmáslím možná pravidelně patří na váš stůl, krtek si na ní ale rozhodně nepochutná. Když ji nalijete do krtinců, krtci se při nejbližší příležitosti otočí na patě a půjdou si hledat potravu, a tím i tvořit cestičky a krtince, do sousedních zahrad. Krtkům není po chuti ani nálev z okurek nebo některé druhy naředěných esenciálních olejů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardender, Relationque