Sametka je nepříjemný parazit, který obývá nejednu domácnost. Může být i nebezpečný

Parazitů, kteří mohou velmi znepříjemnit život je celá řada. Většina z nich je sice velmi otravná, ale jinak vcelku neškodná. Na druhou stranu, někteří z nich mohou člověku způsobit vážné zdravotní potíže. Jedním z nich je roztoč známý jako sametka. Vyskytuje se ve vlhčím prostředí a je aktivní od července do září. Jeho kousnutí může vyvolat nemoc trombikulózu, neboli sametkovitost.

Problémem jsou larvy

Sametky jsou velmi drobní živočichové, jejichž larvy žijí paraziticky a napadají teplokrevné savce, lidi a dokonce některé na zemi hnízdící ptáky. Larvy nejsou větší než zrníčko pylu, obvykle tedy mají zhruba 0,2 milimetru. Dospělec má okolo 1 milimetru. Larvy sametek číhají nejčastěji na listech travin na svého hostitele. Po kůži se pohybují velice rychle a je nesnadné ji zahlédnout.

Larva se snaží dostat nejčastěji do míst, kde je obtížné ji odhalit a kde a kde se snadněji dostane pod kůži hostitele. U člověka jde nejčastěji o třísla, genitál, podpaží a podobná místa. Samotné kousnutí je nebolestivé a člověk ho obvykle necítí. Larva svými kusadly naruší kůži a do vzniklé ranky pozvolna vypouští své trávicí enzymy. Ty natráví kožní buňky, které parazit následně vysává. Takto se udrží na hostiteli 2-3 dny. Následně odpadá a postupným vývojem se promění v dospělce. Dospělá sametka je neškodná.

Foto: Shutterstock

Malá sametka, velké potíže

Kousnutí krátce po odpadnutí parazita vyvolá relativně silnou alergickou reakci. Napadené místo je zarudlé, bolí, silně svědí a velmi připomíná bodnutí komárem. Zasažené místo chladíme, teplo totiž příznaky zhoršuje. Dále je dobré aplikování hojících mastí, gelů a otírání místa octovou vodou. U domácích mazlíčků zajistíme, aby si napadená místa nerozkousali a nerozškrábali.

Proti sametkám není jiné pomoci než prevence. Aplikujte hmyzí repelenty a noste vhodné oblečení do přírody. Pokud jste vyznavač přírodních metod, můžete zkusit odehnat sametky levandulovou vodou. Tyto parazité totiž levanduli nesnáší a zdaleka se jí vyhýbají. Stejně dobře funguje i obyčejné droždí.

Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceDirect, monvt