Jak přestěhovat ledničku, abyste ji nepoškodili

Lednička získala už dávno své pevné místo v domácnosti. Dnes už si život bez ní neumíme příliš představit. Čas od času ale přijde moment, kdy je potřeba ledničku přemístit na jiné místo. Stěhování, rekonstrukce, její prodej a hlavně, při samotném nákupu spotřebiče. Musíme se se však držet technologických doporučení pro přemístění tohoto zařízení. Stěhování ledničky má totiž svá přesně daná pravidla.

Ledničku na stěhování připravte

Samozřejmostí celého procesu je příprava lednice na transport. Je dobré začít s velkým předstihem. Musíme se nejlépe zbavit všech potravin. Před stěhováním nakupujte střídmě a spotřebujte co nejvíce potravin. Večer před stěhováním lednici vypojte ze zásuvky a nechte odmrazit. Následně ledničku dobře umyjte a vydezinfikujte. Vyčistěte odtokové kanálky a nechte jí řádně vyschnout.

Pohyblivé části zafixujte

Poličky a šuplíky také vyndejte. Lednici chceme transportovat co nejlehčí. Křehké věci zabezpečte nejlépe bublinkovou folií, případně si pomozte ručníky. V situaci, kdy není možné poličky a šuplíky vyndat, zafixujte je proti pohybu lepící páskou.

Dveře lednice nechte co nejdelší možnou dobo otevřené, zamezíte usazování vlhkosti a vzniku plísní. Těsně před transportem dveře pevně uzavřete a zabezpečte proti otevření.

Freepik
Foto: Freepik

Stěhovat nejlépe “na stojáka”

Lednici nikdy nestěhujte sami. Jde často o velmi těžký a neforemný předmět, který při pádu a nehodě může způsobit fatální zranění. Navíc při stěhování můžete poškodit rohy lednice, případně stěnu, nebo jinak poškodit celou lednici. Požádejte tedy bližního svého o pomoc se stěhováním.

Spotřebič v ideálním případě stěhujte ve stojatém stavu. Hlavní důvodem ke kompresor a jeho olej. V případě, že ledničku stěhujete naležato, musíte před opětovným spuštěním minimálně 24 hodin počkat. Olej z kompresoru se při transportu naležato může dostat do chladícího okruhu. To může způsobit zadření kompresoru a ucpání kapilárních hadiček. Zadřený kompresor znamená většinou pro lednici konec.

Pokud necháte lednici odstát požadovaných 24 hodin, ujistíte se, že se olej dostane zpět na své místo a neohrozí se funkce spotřebiče.

Foto: Shutterstock, zdroj: LifeStorage, Choice