Mnoho lidí si ničí pračku, aniž by to tušili. Může za to jedna věc, kvůli které odchází zbytečně brzy

Pořízení nové pračky nebo její oprava je velmi nákladná záležitost, která vám může do velké míry zamávat s rodinným rozpočtem a spořením na dovolenou. Aby vám vaše pračka co nejdéle vydržela, je důležité o ni pravidelně pečovat a zbavovat ji nečistot, usazenin a vodního kamene. Usazeniny ale nejsou to jediné, co může výrazně snížit životnost vaší pračky.

Zanesená přihrádka na prací prášek

Přihrádka na prací prášek je častým zdrojem vzniku plísní v pračce. V nádržce se totiž zdržují zbytky pracího prášku, aviváže i vody. Vysoká teplota pračky během praní i okolního prostředí také vzniku plísní nahrává. Nejcitlivější je používání aviváže, která obsahuje látky podporující tvorbu plísní. Z aviváže se během praní stává lepivá hmota, která se usazuje nejen v nádržce, ale také uvnitř pračky. Všude se tak může spustit proces plesnivění a při dalších pracích cyklech se bude plíseň rozpouštět i ve vodě. Tyto mikroorganismy budou tedy přítomné na oblečení během praní a i po jeho vyndání z pračky a usušení. To může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci a kožní problémy.

Foto: Shutterstock

Jak zbavit pračku plísně

Pokud máte podezření, že se ve vaší pračce usadila plíseň, nalijte do bubnu pračky litr octa a spusťte prázdnou pračku na dlouhý program a teplotu 60 °C. Tato octová lázeň vaši pračku zbaví plísní i vodního kamene. Po každém praní nechte z pračky odejít veškerou páru a vlhkost. Po doprání tedy otevřete dvířka pračky a také přihrádku na prací prostředky, aby dobře uschly. Pokud to je možné, vyhněte se používání chemických aviváží. Raději použijte ocet, který vaše prádlo změkčí a několik kapek éterického oleje, který dodá vašemu prádlu příjemnou vůni. Alespoň jednou za týden perte prádlo na 60 °C. Vyšší teplota ničí plísně a bakterie. Pokud máte s plísní dlouhodobé problémy, tak po vyprání prádla vytřete buben, a především jeho těsnění, suchým hadříkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Statefarm, Capitalcityapplianceservice