Dbejte na pravidelnou kontrolu kotle. Může být smrtelně nebezpečný

Proč jsou revize vašeho kotle důležité? Jejich pravidelnou údržbou pod rukou odborníka nejen prodlužujete životnost zařízení, ale také ručíte všem, se kterými sdílíte domácnost, že žijí v bezpečném prostředí bez úniku nebezpečného a téměř nezjistitelného plynu. Ačkoliv to zní děsivě, na otravu oxidem uhelnatým u nás ročně zemře poměrně velké množství občanů, proto je teď správný čas zavolat technikovi, který váš kotel před sezonou zkontroluje.

Revize vs. kontrola

Jelikož to není nikde přehledně uvedeno, často se tyto pojmy zaměňují.  Revize probíhají dvě, a to vstupní, při pořízení kotle a následně provozní, která je povinná pro podnikatelské subjekty a firmy jednou za tři roky. Tato povinnost pro běžné domácnosti neplatí, to však neznamená, že by se měla podcenit. 

Kontrola se však týká všech a je nutné ji jedenkrát ročně provádět. Jednak to má vliv na záruční podmínky, navíc vám dobře seřízený kotel může ušetřit spoustu peněz.

Ideálním obdobím pro kontrolu kotle je jaro nebo podzim, tedy po nebo před zahájením topné sezóny. Odborného technika naleznete v nabídce příslušného kraje, nabídky specializovaných servisů se v tomto období objevují přímo ve schránce. A pozor – běžná a pravidelná kontrola není příliš drahá, zpravidla se vejdete do jednoho tisíce korun, protože váš dobře udržovaný kotel nevyžaduje žádné, finančně náročné zásahy. 

Foto: Freepik

Komíny mají výjimku

Přesně tak, úplně všech majitelů kotlů se týká povinnost pravidelné kontroly spalivových cest. Tu provádí certifikovaný kominík, který o stavu vypíše protokol. Ten vám poslouží, pokud by snad došlo k požáru či budete žádat o kotlíkovou dotaci.

Nepodceňujte péči především o starého kotle. Pokud jste přesvědčeni, že šetříte na správném místě, zanedbaná kontrola vašeho kotle může mít i fatální následky. Kontaktujte svého technika včas, protože před zahájením topné sezóny může mít pořádně napilno a zajistěte tak své domácnosti bezproblémový a bezpečný provoz.

Foto: Freepik, zdroj: BoilerGuide, BritishGas, AuraGas