Zbavte se bytového jádra

Bytová jádra jsou dnes již přežitek minulé doby, který dodnes zůstává v bytech mnoha našich spoluobčanů. Malý záchod, vana jak pro panenky a neustále málo prostoru. S trochou sentimentu na to vzpomíná i autor tohoto článku. A stejně se ho nakonec sám rád zbavil. Důvodů bylo několik.

Bytová jádra jsou všechna stejná

Bytová jádra se vyráběla ve fabrikách daleko od samotné stavby. Pro zvýšení efektivity výroby se samozřejmě dělala všechna jádra naprosto identicky. To znamenalo velice efektivní zrychlení výstavby nových bytových prostorů. Stačilo jen prefabrikát na místě smontovat a napojit na vodovodní a kanalizační síť. A hned tu stála koupelna a záchod. Jediný rozdíl byl v použitém materiálu – znali jsme umakart s polysterénem, papír s voštinami, železobeton a sádrokarton.

Foto: Freepik

Několik důvodů pro výměnu

Ačkoliv je výměna jádra časově i finančně náročná, výsledek se jistě vyplatil.

  • Nový vzhled – Byt jsme postupně renovovali. Nakonec jsme měli krásný nový interiér, ale se starým jádrem, které celé rekonstrukci bralo svěžest. Navíc se už do bytu prostě nehodilo.
  • Praktičnost a větší prostor – Spojením obou místností vznikl prostor navíc. Do koupelny se vešlo více nezbytných věcí a vybavení. Navíc si manželka mohla navrhnout celkový vzhled koupelny, barvy stěn a obkladů a já od toho měl konečně pokoj.
  • Vyhráli jsme boj nad plísněmi – Nová koupelna znamenala i jednodušší údržbu a zamezilo se i vzniku plísní, kterých nebylo možné se trvale zbavit. Vlhkost se totiž držela ve starém jádru na všech místech.
  • Vizuální pohoda – Nesmíme opomenout ani celkové uspokojení nad lepším vzhledem celého bytu.
  • Úspora času i peněz – I když musím přiznat, že jsme si na část rekonstrukce peníze půjčili. Nicméně odpadl čas s každoročním tapetováním a odstraňováním vzniklých děr a prasklinek. Výměna starých baterií za moderní, úsporné osvětlení a lepší izolaci se promítla i do účtů za energie a vodu.

Pokud stále váháte nad výměnou bytového jádra za skutečnou koupelnu, tak vám radím rekonstrukci. Sami pak uvidíte, že se podobná výměna vyplatí.

Foto: Shutterstock, zdroj: ceskestavby, rekonstrukce-bytu-praha