Blíží se další parné léto. Jak vybrat správnou klimatizaci?

Klimatizace už dávno není věc, se kterou bychom se setkávali pouze v lepších hotelových pokojích, v kancelářích nebo v obchodech. Stále více lidí poznává kouzlo klimatizace v bytě, která výrazně zvýší úroveň a kvalitu bydlení. Pokud i vás trápí horké noci, které vám neumožňují zamhouřit oči nebo přehřáté bydlení přes den, pak je dobře, že si čtete dnešní článek!

Foto: Shutterstock

Existuje hned několik dobrých důvodů, pro které se vyplatí investovat do pořízení klimatizace. V první řadě je to příslib příjemné teploty v bytě, takže už se nebudete muset přes den potit a v noci neklidně spát. Moderní klimatizace nejen snižují teplotu vzduchu, ale navíc dokážou i vzduch čistit – vaše bydlení tak bude rázem o něco zdravější.

Jaký typ klimatizace hledáte?

Na samotném začátku je potřeba vybrat typ klimatizace. Na současném trhu jsou klimatizace dvojího typu:

  • split jednotky – rozdělené podle umístění
  • kompaktní jednotky – jednodílné

Mobilní klimatizace do bytu se umístí do místnosti, ze které je teplo následně pomocí hadice odváděno oknem ven. Mobilní klimatizace se dají pořídit poměrně levně, snadno se instalují. Velkou nevýhodou je jejich vysoká hlučnost, proto radíme neumisťovat mobilní klimatizaci do místnosti, ve které spíte.

Foto: Shutterstock

Podle čeho klimatizaci vybírat?

Rozhodli jste se, že si přeci jen pořídíte klimatizaci, ale nyní nevíte, čím se řídit při jejím výběru. Následující řádky vám s výběrem správné klimatizace pomohou.

Sledujte výkon

Jedním z nejdůležitějších předpokladů je výkon klimatizace, který byste měli vybírat s ohledem na velikost místnosti – čím větší místnost chcete chladit (či vytápět) tím vyšší výkon klimatizace potřebuje. V případě podkrovních bytů je potřeba výkon klimatizace ještě o něco navýšit, stejně jako u bytů, které mají velká okna a do nich celý den usilovně praží slunce, takže se hodně přehřívají.

Foto: Shutterstock

Dejte si pozor na spotřebu

Mít doma klimatizaci je sice pěkná věc, jakmile byste si ale domů pořídili nějakého žrouta, příští vyúčtování za elektřinu by vás možná donutilo protočit panenky a zpochybňovat rozhodnutí, že koupě klimatizace byla dobrá volba. Proto určitě sledujte její spotřebu. Obecně platí, že když si koupíte levnou klimatizaci, za její pořízení sice ušetříte, ale daleko více pak zaplatíte za provoz. Naopak pokud koupíte dražší klimatizaci, na začátku sice budete nuceni investovat více peněz, provoz ale pak nebude tolik finančně nákladný.

Vybírejte podle vzhledu

I když by proti tomu někdo mohl protestovat, i design klimatizace je hodně důležitý. Uvědomte si, že se stane součástí interiéru, kde bude vidět, takže je potřeba, aby danou místnost svým vzhledem příliš nenarušovala. Dobrou zprávou je, že současné klimatizace mají moc pěkný design, jsou moderní a dají se pěkně sladit se zbytkem prostoru.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.