Nevšední hortenzie rozjasní každou zahradu. Jak je pěstovat?

Přemýšlíte, čím rozzáříte svou okrasnou zahradu? Jiřiny jsou všední, stejně jako růže. Raději zvolte nádherné hortenzie, které poznáte na první pohled díky jejich velkým, barevným květům. Hortenzie se stává čím dál oblíbenější, přesto se najdou ti, kteří nevědí, jak ji pěstovat. Není to nic složitého, i když se to na první pohled může zdát. Stačí zkrátka vědět, jak na to.  

Úspěch tkví ve správně připravené půdě 

Hortenzie miluje sluníčko, zároveň miluje půdu, která je slabě kyselá. Složení půdy se liší dle toho, jakou hortenzii chcete pěstovat. Pokud se rozhodnete pro bílé nebo modré hortenzie, ideální je půda tvořená z mórovky, kompostu, písku a také jílu. Jestliže se rozhodnete pro pěstování růžových či případně červených hortenzií, složení půdy bude stejné – kompostu by mělo být trochu víc. V případě pěstování latnatých hortenzií by se půda měla skládat z písku, rašeliny a kompostu. Jíl ani mórovka není zapotřebí.  

Pokud se zahradničením začínáte, možná netušíte, co je to “mórovka”. Abychom byli o něco chytřejší, vysvětleme si tento pojem, s nímž se jistě ještě v budoucnu setkáme. Jedná se o kyselou zahradní zeminu, která se velmi podobá rašelině.  

Dbejte na pravidelnou zálivku, poslední letní měsíc však s vodou opatrně 

Jako každá rostlina, tak i hortenzie (ať už se jedná o hortenzii latnatou či jinou odrůdu) potřebuje pravidelné zavlažování, jinak uvadne. Zejména v době růstu a kvetení si hortenzie vyžaduje velkou spoustu vody. Tu však omezte během srpna.  

Kdy rostlinu hnojit? 

I hortenzie ocení hnojení. Doporučuje se hnojit ji zhruba dvakrát do měsíce. Přihnojování je povoleno, pokud využíváte tekutá minerální hnojiva nebo případně organická hnojiva. Přihnojování nepodceňujte zejména v létě, nutné je také těsně před začátkem kvetení.  

Jak se o hortenzie starat během zimy? 

Krásná hortenzie snese i zimu, pokud ji přihrnete zeminou, případně chvojím, které najdete. Mladé rostlinky budou zimu vnímat mnohem intenzivněji než starší rostliny, které nejsou náchylné na přezimování. Co se týče odkvetlých květů, neodstřihávejte je na zimu, ale počkejte až na jaro.  

Foto: Shutterstock

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.