Odstraňte mech z trávníku jednou provždy. Už vás trápit nebude

Vykukující mech z trávníku může pro spoustu lidí představovat příjemnou změnu v jejich jednolitém trávníku. Jakkoliv se ale mech může zdát estetický, je to parazit, který trávník postupně zadusí. Mech se totiž po zahradě začne rozpínat a trávu vystrnadí. Velké množství mechu v trávníku značí překyselenost půdy. Pokud patříte mezi ty, které mech ve vašem trávníku nenechává chladnými, máme pro vás návod, jak se ho zbavit jednou provždy.

Mech je velmi odolná rostlina

Mech patří mezi jednu z nejstarších rostlin na zemi. Nejvíce se mu daří na kmenech stromů, trouchnivějícím dřevě, ve skalách, ale i na trávě a střechách domů. Rozmnožuje se spory a proto je schopen přežít i v nepříznivých podmínkách. Není závislý na substrátu, takže prospívá i v chudé nebo písčité zemině. Mechů na světě existuje přes 12 000 druhů. Mech má dobrou cirkulaci vzduch a odvodnění a nejdůležitější je pro něj vláha. Bez vláhy sesychá.

Mech z trávy vypíchněte

Pokud vás mech prorůstající do trávníku trápí, nejprve trávník provzdušněte. Stačí vám k tomu obyčejné hrábě, kterými trávu prohrábnete. Na větší trávník můžete použít i vertikutátor nebo mech z trávníku vypichovat s celou spodní částí. Do prázdného místa po mechu opět zasaďte trávu, ale až poté, co místo přihnojíte dusíkem.

Foto: Shutterstock

Pravidelné hnojení proti mechu

Pokud vám roste v trávníku mech, máte zřejmě překyselenou půdu. Kyselost zneutralizuje hnojivo z vápenatého ledku a zároveň dodá půdě živiny. Půdu vápenatým ledkem hnojte pravidelně, ideálně po dešti a aspoň jednou měsíce. Mech se vám tak nebude na trávníku rozrůstat a postupně ho zahubíte. Na mech můžete použít i herbicid fungující na inhibitorech fotosyntézy. Mechu se také zbavíte tak, že dopřejete vašemu trávníku dostatek slunečního svitu. Prořezávejte proto stromy, které trávníku stíní a pravidelně trávník sekejte. Místa, na kterých se usazuje voda, pravidelně provzdušňujte vidlemi nebo hráběmi.

Foto: Shutterstock, zdroj: rhs, thespruce