Vyrobte si vlastní pařeniště. Zvládne to i úplný laik

Chtěli byste si doma pěstovat čerstvou zeleninu, které ta kupovaná nebude sahat ani po paty? Vyrobte si vlastní pařeniště, díky kterému můžete brzy sklízet lahodný salát, kedlubny nebo mrkev. Není to nic složitého a zvládne ho vyrobit úplně každý.

Domácí pařeniště vám zajistí bohatou úrodu

Pařeniště je zakrytý prostor, kde se kulmuluje vysoká teplota, která je o několik stupňů vyšší, než venkovní teplota. Pařeniště zajišťuje také dostatečnou vlhkost vzduchu, díky které rostliny prospívají více než při pěstování na odkrytém záhonu. Pařeniště můžete použít přes zimu na zazimování rostlin. Je to levnější alternativa ke skleníku. A na postavení také jednodušší. Navíc je vysoce praktický. Díky své nízké váze ho můžete přemisťovat dle vaší potřeby.

Co je potřeba k výrobě pařeniště

Nejprve zkontrolujte, jestli máte potřebné nářadí. Budete potřebovat přímočarou pilku, okružní pilu, vrtačku, šroubovák a vruty do dřeva. Základem pařeniště jsou i prkna. Pokud nemáte ohoblovaná, nemusíte je kvůli pařeništi hoblovat. Na poklop využijete rám od zrcadla nebo okna. Na výplň se vám bude hodit pevný plast nebo fólie. Pařeniště by mělo být menší, než zvolený poklop. To vám zajistí, že během deště nebude do pařeniště zatékat voda.

Foto: Shutterstock

Výroba pařeniště

Nejprve si z prken vyrobte základní kostru. Na ni budete potřebovat čtyři krátká a čtyři dlouhá prkna, která nařežete na potřebnou délku. Prkna přivrtejte vrtačkou do rámu pomocí vnitřních rohových hranolů. Prkna vrchního šikmého rámu nespojujte, ať je později můžete skládat na sebe podle toho, jak vám bude zelenina postupně růst. Z toho důvodu také vyrobte rohový hranol spodního rámu o něco vyšší a vrchní rám odspodu o něco kratší. Na poklop si připravte starý rám a fólii, kterou jím zakryjete. Velikost igelitu by měla být asi o 2 centimetry delší, abyste ho mohli k rámu připevnit hřebíky nebo napínáčky. Pak už jen panty připevněte víko k pařeništi, přišroubujte na víko petlicový uzávěr a připevněte kolíček, ať můžete pařeniště zavírat na petlici. A máte hotovo.

Foto: Shutterstock, zdroj: GrowVeg, Plantura