Zabraňte klíčení brambor až do jara

Klíčení brambor může být mrzutým problémem pro ty, kteří si přejí uchovat svou sklizeň až do jara. Naštěstí existuje několik jednoduchých, ale účinných metod, které vám pomohou udržet brambory čerstvé a klíčení odložit. Vaše úroda tak zůstane dlouhou dobu neohrožena klíčky a brambory vydrží čerstvé a chutné po velmi dlouhou dobu.

Správný výběr brambor je základ

Prvním krokem je pečlivý výběr brambor, které chcete uskladnit. Vyberte nepoškozené brambory bez známek nemoci, hniloby nebo napadané parazity. Dále je vhodné vyřadit i kusy, které jsou zelené, případně které už začínají klíčit. Brambory k uskladnění musí být také dobře očištěné od hlíny a přebytečných nečistot. Během manipulace a transportu se snažte brambory příliš nepoškodit.

Také je dobré vybrat takovou odrůdu brambor, které jsou ke skladování nejvhodnější. Některé odrůdy totiž mají tendenci lépe odolávat klíčení, zachovávat kvalitu a chuť i po delší době skladování. Jmenovitě jde například o odrůdy Agria, Russet Burbank, Maris Piper, King Edward, Desirée nebo Lady Rosetta. Z českých můžeme jmenovat například odrůdy Ivana, Laura, Ditta, Adéla a Gloria.

Skladování v suchu a chladu

Při výběru odrůdy pro skladování je důležité také brát v úvahu konkrétní podmínky vašeho skladovacího prostoru. Optimální teplota a vlhkost jsou klíčové faktory pro úspěšné dlouhodobé skladování brambor. Obecně se dá říci, že brambory začínají klíčit na světle a kolem 5°C. Optimum je proto teplota 2 – 4 °C. Vlhkost by měla být zcela minimální. Dobře proto zvažte na jaké místo své brambory uskladníte.

Foto: Shutterstock

Pozor na jedovatou látku

Pro optimální skladování brambor si připravte vhodnou nádobu, která umožní dobrou cirkulaci vzduchu. Nejlepší volbou jsou dřevěné bedny, papírové krabice s otvory, proutěné koše nebo pletené a lněné pytle. Při používání dřevěných beden nebo proutěných košů se zajistí, že brambory budou mít dostatek vzduchu, což předejde případnému klíčení.

Zabránění klíčení je důležité kvůli obsahu jedovaté látky nazvané solanin, kterou vzniká zejména v klíčcích a očkách. Dlouhé klíčky mohou obsahovat vyšší koncentrace solaninu, což je jedovatá látka, která může způsobit vážné otravy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vitalia, Český rozhlas