Praní peřin a polštářů má svá pravidla. Důležitá je teplota i přidání tenisového míčku

Pokud se chystáte prát peřiny nebo polštáře, měli byste brát na vědomí určitá pravidla. I malá chyba by totiž mohla způsobit, že by přišly o svou svěžest a došlo k jejich poškození. Stačí však dodržet několik jednoduchých kroků (zejména pokud jsou z peří) a budou jako nové. 

Perte alespoň dvakrát do roka 

Praní peřin a polštářů byste měli provádět alespoň dvakrát do roka, neboť by se v nich jinak mohli hromadit roztoči a jiné mikroorganismy. Ty vám spaní nejenže znepříjemní, ale často také vedou k rozvoji dýchacích potíží a alergií. Stejně tak tímto způsobem udržíte materiál výrobků krásně hedvábný a svěží, což vám naopak usínání usnadní. Je ovšem důležité na to jít správným způsobem, protože jinak byste látku mohli poškodit. 

Foto: Freepik

Důležité zásady praní polštářů a peřin 

Jako první vždy zkontrolujte pokyny na štítku peřiny či polštáře. Tam zjistíte potřebné informace a hlavně jaké teploty jsou pro ně vhodné (většinou to bývá maximálně 30 až 40 °C). Dále je důležité lůžkoviny prát odděleně. Pokud byste totiž pračku přeplnili, prací prášek by se nemusel dostat do každé části materiálu. Toho není mimo jiné ani zapotřebí používat tolik, většinou stačí jedna odměrka. 

Na vědomí byste měli brát i výplň lůžkovin, protože každá z nich vyžaduje rozdílné způsoby praní. Například péřové peřiny je dobré čistit při teplotě 40 °C a s několika tenisovými míčky. Ty zajistí jejich maximální nadýchanost. Sušit je pak můžete za občasného natřásání v prádelně, aby nezplesnivěly. Syntetické lůžkoviny lze poté prát obyčejným způsobem. V tomto případě můžete volit i vyšší teploty (maximálně však do 60 °C) a sušit je pomocí bubnových sušiček. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Casper, EasternDailyPress