Bydlíte v paneláku? I z “králíkárny” lze udělat útulný domov!

Luxus v podobě vlastní ložnice nebo pracovny, či v případě dětí samostatného pokojíčku, nemá jen tak někdo – pokud bydlí v bytě, čemuž mnoho lidí říká králíkárna. Avšak ani bez dvougenerační vily nejste ztraceni a uspořádání i malého prostoru může být nejen účelné, ale i pěkné. Abyste se v bytě v panelovém domě cítili vždy jako v místě, kam se rádi vracíte a které je pro vás domovem, následující řádky jsou určeny pro vás.

Už při vstupu do bytu by na vás měla dýchnout atmosféra domova. Tu rozhodně nenajdeme někde, kde jako první uvidíme rozsypané jídlo pro psa, ponuré zdi, nebo poházené papuče. Pokud nemáte ve vstupní hale či předsíni dostatek světla na to, aby byla prosvětlená, volte světlé až fosforové barvy typu žlutá nebo sytá zelená, na stěny můžete dát i zarámované obrazy. Jelikož je tato místnost účelová, nemusí se to s dekoracemi přehnat. Vtipná či barevně laděná rohožka také udělá velkou službu.

Jako další je tu kuchyně, kam většinou pozveme hosty na kávu či příjemné posezení. Zde opět platí, že dekorace by neměly překážet, čili květiny, ať už čerstvé nebo umělé, dokážou navodit příjemnou atmosféru. Pro posílení chuti k jídlu mohou být na stěnách kolem jídelního stolu umístěny zajímavé fotografie různých delikates, nebo motiv kávy či čaje. Do kuchyně ale volte barvu stěn opatrně – některé, například červená, výrazně podporují chuť k jídlu a to se nehodí zvlášť pro někoho, kdo si libuje v dietách.

Ložnice by měla být vaší oázou klidu. Ať už bydlíte jakkoliv, zde se můžete uchýlit ke svému relaxu. Pro klidový režim se proto nehodí mít v ložnici jakékoliv elektronické přístroje, ať už jde o televizi nebo mobilní telefon. Jistě je příjemné koukat na televizi z pelíšku, nicméně vlny, které vysílají všechny přístroje, mají rušivý vliv nejen na pohodu mysli, ale i na spánek. Pro příjemnější spánek se do ložnice hodí barva levandulová nebo zklidňující zelená, naopak se vyhněte energické oranžové.

Obývací pokoj je mnohdy za společenskou místnost, takže zde se můžete doopravdy vyřádit. Skvělou volbou je tmavá fialová s bílými prvky, například bílou koženou pohovkou, takže se výborně hodí ke skleněnému konferenčnímu stolku. Pro menší rozměry místnosti můžeme dnes sehnat v obchodech vynikající skládací nábytek, který v době bez návštěvy plní úspěšnou funkci dekorace.

Koupelna je mnohdy v bytech spojena s WC, proto se hodí sprchový kout. Existují však už i varianty s vanou, které rozhodně stojí za zvážení. Blankytně modrá či tyrkysová rozhodně neurazí, odvážní jedinci se mohou rozhodnout i pro žlutou v kombinaci s bílou.

I z malého bytečku se dá vytvořit útulná klícka, kam se rádi budeme vracet po náročném dni z práce. Proto nepodceňujme úpravu bytu, neboť i ta nejmenší věc na psychiku značně působí. A doma je doma

Foto: Pexels.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE