Vytvořte si v zahradě léčivý koutek. Ale pozor, některé bylinky se vzájemně nemusí

Pokud rádi v zimních měsících pijete bylinkové čaje a věříte v sílu přírody, vytvořte si na zahradě svůj koutek, ve kterém budete schraňovat všechny byliny. Domácí bylinky můžete použít do horkých nápojů v zimě, k přípravě míchaných nápojů v létě, ale hodí se i k ochucení jídel. Mají také spoustu vitamínů a pokud si je po sezóně usušíte, budete z toho těžit po celý rok.

Pěstování bylinek

Některé bylinky zasazené v květináčích seženete v každém supermarketu. Koupené ale nikdy nebudou mít takovou chuť a vůni jako ty domácí. O obsahu vitamínů a minerálů nemluvě. Bylinky nejsou náročné na péči a na zahradě vám udělají parádu. Pokud si chcete vypěstovat bylinky ze semínek, je nejvyšší čas. Klíčení jim půjde samo, pokud je zasadíte do kvalitní zeminy a budete je uchovávat v teplotě kolem 20 °C a na slunném místě. Při pěstování ze sazenic si je před koupí vždy pečlivě prohlédněte. Rostlina musí vypadat zdravě a mít pevné listy i výhonky. Dejte také pozor, aby na spodní části nepřebývali škůdci.

Co bylinkám neprospívá

Při pěstování si dejte pozor na použití vhodné zeminy. Bylinky vyžadují hlinitopísčitou půdu, která je zvětraná. Půdu proto před sázením zryjte, aby se kyslík dostal i ke kořenům rostliny. Záhon také zbavte plevele. Po vysázení si dejte pozor, abyste bylinky nepřelévaly. Nadbytečná zálivka jim spíše uškodí. Pokud máte možnost zalévat dešťovou vodu, bylinky budou prospívat. Voda by ale neměla být příliš studená, aby bylinkám nezpůsobila teplotní šok.

Foto: Shutterstock

Některé bylinky si nesednou

Možná si myslíte, že můžete vedle sebe zasadit jakékoliv bylinky. Opak je ale pravdou. Některé bylinky spolu moc nefungují a jejich zasazení vedle sebe by bylo kontraproduktivní. Bylinkami, které si spolu nerozumí je třeba máta a tymián. Máta se velmi rozrůstá a tymián tak může snadno zahubit. Společně nefunguje ani bazalka a šalvěj, protože šalvěj vylučuje do půdy chemikálie, které negativně ovlivňují růst i chuť bazalky. Stejně funguje i rozmarýn a koriandr, kdy rozmarýn ovlivňuje chuť právě koriandru.

Foto: Shutterstock, zdroj: GardenersPath, Gardeningknowhow