Výběr pánve není jen tak. V potaz je třeba vzít i zdravotní rizika

Kvalitní nádobí z vhodného materiálu má vliv nejen na výslednou chuť jídla, na průběh přípravy pokrmů, ale i na vaše zdraví. Některé materiály totiž obsahují zdraví škodlivé látky a jsou tak zcela nevhodné pro jakékoliv používání. Jaké materiály tedy zvolit, abyste neohrozili sebe nebo své blízké?

Na hliník si dejte pozor

Pokud si hýčkáte nádobí po babičce a sentimentálně vzpomínáte, že vám na stejné pánvi připravovala ty nejlepší palačinky, raději zpozorněte. A to především, pokud se jedná o hliníkové nádobí. Nádobí z hliníku se již v dnešní době nevyrábí, pokud vy však nedáte na vaše hliníkové nádobí dopustit, připravujte v něm jen ty pokrmy, kterým hliník nevadí. S hliníkem by nemělo přijít do kontaktu ovoce, zelenina, ani koření. V žádném případě na hliníkové pánvi neduste mrkev nebo hrnec nepoužívejte k nakládání okurek nebo k ohřevu mléka. Důvod je ten, že přírodní kyseliny ničí hliník a ten poté uniká do jídla. Z jídla se následně dostává do vašeho těla. Kovové částečky hliníku se ale mohou uvolňovat i při mytí nádobí a to především v případě, kdy připáleniny drhnete drátěnkou.

Smaltované nádobí jen bez škrábanců

Smaltované nádobí je samo o sobě v pořádku. Nesmí na něm ale být jediný škrábanec. Pokud je totiž smalt poškozen, začne pod sklovinou koroze kovu a škodlivé látky se dostávají dále do těla. Před smažením proto své smaltované pánve raději zkontrolujte a při přípravě potravin se je snažte nepoškodit. Obracejte proto potraviny na pánvi pouze plastovými nebo dřevěnými vařečkami, a minimalizujte styk smaltovaného nádobí s klasickými příbory.

Foto: Shutterstock

Ani teflon není bez chyby

Teflon patří mezi moderní povrch, ze kterého se vyrábí většina dnešních pánví. Pokrm se na teflonové pánvi nepřilepuje a snadno se čistí. Je to ale vše jenom růžové? Pokud na teflonu upravujete potraviny do maximální teploty 180 °C, je vše v pořádku. Teploty nad tento limit ale teflon nenávratně poškozují a podporují vznik mikrotrhlin, kvůli kterým se dostává jídlo do kontaktu s kovem. Proto i nádobí z teflonu pravidelně kontrolujte, abyste si nezpůsobili zvýšená zdravotní rizika.

Foto: Shutterstock, zdroj: Naturalawakenings, Foodrevolution